Lidé z městské části podali na začátku roku proti změnám územního plánu námitky. „Námitky, které podepsalo 533 lidí, jsme adresovali Odboru územního plánování a rozvoje města Brna. Dlouhodobě se snažíme, aby byl HRáj zapsaný jako plocha veřejné zeleně," popsala zástupkyně veřejnosti pro podání námitek Jaroslava Růžičková.

Lidé se podle ní brání možnému zastavění pozemku HRáje a navyšování indexu podlažních ploch.

Územní plán se podle mluvčího Magistrátu města Brna Filipa Poňuchálka mění na žádost bytového odboru. Místo smíšené plochy má tak nově být plocha bytová.

„V první etapě zde připravujeme startovací bydlení pro mladé s třiadvaceti byty, nebytový prostor pro činnost městské části a pobočku Knihovny Jiřího Mahena. Ve druhé etapě plánujeme výstavbu dostupných bytů pro seniory a bezbariérové byty. Tento záměr nyní konzultujeme se zástupci městské části," popsal plány v lokalitě Poňuchálek.

Město nehodlá zastavět celou plochu

Jedním z řečkovických obyvatel, který se o místo obává, je Lukáš Doležal. „Považuji za nepřijatelné, aby prostor, o kterém obyvatelé a obyvatelky Brna už rozhodli, že má sloužit všem lidem v podobě, jako je odpočinek v zeleni, sportovní či kulturní vyžití, byl zastavěn,“ myslel si Doležal.

Podle Poňuchálka ale město nehodlá zastavět celou plochu části pozemku, na které je v současné době projekt HRáj. „Vznikne na ní právě také veřejné prostranství se zelení velké zhruba tisíc tři sta metrů čtverečních. Předpokládáme, že část vybavení HRáje zůstane na svém místě, ostatní využijeme na jiných místech v Řečkovicích," informoval mluvčí. Zástupci města se podle něj zabývají všemi námitkami proti změnám územního plánu, které jsou podané v souladu se zákonem.

Jihomoravský politik Michal Hašek.
Inspirací je příběh Ficovy strany, říká po návratu do politiky exhejtman Hašek

Podle starosty Řečkovic a Mokré Hory Marka Viskota bylo v celé městské části změn v územním plánu asi deset. „Projednávali jsme změny v radě a posílali jsme výstup s připomínkami na Odbor územního plánování a rozvoje. V případě pozemku, na kterém HRáj leží, jsme souhlas ke změně územního plánu nedali, byť ta diskuze nebyla jednohlasná" sdělil starosta.

Upravenou plochu s lavičkami nebo třeba šachovými stoly mohou lidé využívat od minulého léta. „O vznik HRáje usilujeme od roku 2017, uskutečnit plán se podařilo díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás z roku 2020. Na otevření jsme se moc těšili a očekávali jsme, jak se bude ve výsledku lidem líbit. HRáj se rychle ujal, stal oblíbeným a snadno dostupným místem zdejších lidí," mínila Růžičková.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

V minulém roce lidé přihlásili park do soutěže znovu, zástupci brněnského bytového odboru ale návrh označili za neproveditelný kvůli předpokládané bytové výstavbě, která má začít do roku 2027.