Poté, co se Junior z domu vystěhoval a sloučil se s Domovem dětí a mládeže Helceletova, zůstal dům prázdný. „Po sloučení Junioru s Helceletkou se budova stala pro nás nepotřebnou. Nabídli jsme ji tedy k prodeji. V současném domě už máme vybraného zájemce, který podal nejvyšší nabídku, a uzavřeli jsme s ním smlouvu o budoucí smlouvě kupní," uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement. Jméno nového majitele ale kraj zatím tají.

Junior na Dornychu
• Domov dětí a mládeže Junior na Dornychu zahájil činnost v roce 1988, navštěvovalo jej přes 500 dětí z Brna i okolí
• Junior skončil v červenci 2015, jako hlavní důvod vystěhování z objektu udal kraj špatný technický stav budovy
• objekt na Dornychu je od té doby prázdný
• vážný zájem o něj mělo i Tesco

ZÁJEM TESCA

O pozemek, na němž budova stojí, mělo zájem Tesco kvůli plánovanému rozšíření obchodního domu a o jeho zisk usilovalo. Podle plánů, které zveřejnilo loni v létě, se obchodní dům měl rozrůst i do míst, kde sídlil Junior.

Plány na rozšíření domu ale zkomplikovalo čekání na rozhodnutí o budoucím umístění hlavního vlakového nádraží v Brně. „Možné rozšíření obchodního domu je stále jedna z variant, se kterou pracujeme," poznamenal mluvčí Tesca v České republice Václav Koukolíček.

Zda ale zájem Tesca o budovu Junioru trvá, nebo jestli je dokonce jejím kupcem, komentovat nechtěl.

Junior dětem nabízel kroužky technické, modelářské, keramické nebo výtvarné. Po sloučení s Helceletkou se z budovy v centru města roztrousily do jednotlivých pracovišť Helceletky v několika brněnských městských částech. „Vystěhovávání bylo naprosto katastrofální. Vše se dělo za provozu během školního roku a museli jsme pryč za velmi krátkou dobu. Vzhledem k tomu, že po našem odchodu zůstala budova prázdná, bez dalšího využití, mi to přišlo dost bezohledné," konstatoval bývalý pedagog Junioru, nyní vedoucí pracoviště Robotárna v Helceletce, Jiří Vácha.

Právě pracoviště Robotárna, sídlící v areálu Střední průmyslové školy v Sokolské ulici, tvoří technické kroužky z bývalého Junioru. Modeláři se zase přesunuli do prostor v Křenové ulici. „Na nové místo jsme si už zvykli, je příjemné. Na druhou stranu ale bohužel i menší, než jsme měli na Dornychu. Chybí nám například skladové prostory pro modeláře," podotkl Vácha.

PROTESTY RODIČŮ

Proti vystěhování Junioru z objektu na Dornychu a jeho sloučení s domovem dětí a mládeže Helceletova se bouřili rodiče, jejichž děti do Junioru chodily. Oceňovali totiž výhodnou polohu v těsné blízkosti brněnského hlavního železničního uzlu i autobusového nádraží Zvonařka. Většina klientů Junioru totiž dojížděla z okolí Brna.

Kraj tehdy konec Junioru odůvodnil špatným technickým stavem budovy, jejíž oprava by byla příliš nákladná. Sloučení s Helceletkou také bylo součást dlouhodobého snižování počtu školských zařízení zřizovaných krajem. „Chceme je spojit do větších, ekonomicky stabilnějších organizací," uvedl loni tehdejší náměstek jihomoravského hejtmana pro školství Stanislav Juránek.

Většinu kroužků nabízíme doteď, říká ředitelka Helceletky

Brno – Více než sedmdesát kroužků nabízel Domov dětí a mládeže Junior. V červenci loňského roku se ale musel sloučit s Domovem dětí a mládeže Helceletova. „Žádný pedagogický pracovník z Junioru o práci nepřišel a za poslední rok už jsme si na situaci zvykli. Třeba jsme vytvořili i nové společné webové stránky, na kterých už Junior prezentujeme jako naši součást," konstatuje ředitelka Helceletky Zdeňka Říhová.

Junior sídlil v několikapatrové budově, nabízel technické i sportovní kroužky. Jak jste se vypořádali s tím, že se z ní museli přestěhovat do pracovišť Helceletky?

Některé tělovýchovné kroužky zanikly. V centru města už nebyly jiné vhodné prostory. Každá naše pobočka ale nabízí i tělovýchovné kroužky, takže děti o možnost zapsat se nepřišly. No a například technické kroužky se přesunuly do nového prostoru v Sokolské ulici. Většinu kroužků bývalého Junioru tedy nabízíme i nadále.

Lidé u Junioru oceňovali budovu v centru města. Přišli jste kvůli přesunu kroužků do budov Helceletky o klienty?

Samozřejmě, někteří chodit po sloučení přestali. Na druhou stranu se ale volná místa zaplnila lidmi z městských částí, kde sídlí naše pracoviště a kam se kroužky z Junioru přemístily.