Byl to konkurz, jaký Česká televize dlouho nepamatuje. Celý podzim vybírala zvláštní komise nejvhodnějšího kandidáta na post ředitele brněnského studia. Výsledek? Člověk, který už jednou ve veřejnoprávní televizi fatálně selhal. Navíc na méně významné pozici. Po Vladimíru Karmazínovi, policistovi a zástupci na středním odborném učilišti s nulovou mediální praxí, se vedení studia ujme Karel Burian. Ten je naopak v brněnských mediálních kruzích velmi známou postavou.

Kauza Krumlov
První pochybnosti o nezávislosti brněnského zpravodajství pod Burianovým vedením se objevily už v roce 1997. Tehdy vznikla reportáž o vytunelování zámku v Moravském Krumlově, na němž se měla podílet i firma Železniční stavitelství Brno.

Na Burianův pokyn se však nevysílala, což udivilo krumlovského starostu. Burian tvrdil, že stejné téma zpracovala už jiná televize. To se nikdy neprokázalo.

Železniční stavitelství Brno se zato objevilo v řadě jiných příspěvků. „Během posledních tří let natočila redakce na popud ředitele studia Zdeňka Drahoše nebo vedoucího Karla Buriana desítky reportáží, které se týkaly Železničního stavitelství Brno a jeho dceřiné společnosti AZ servis. Často se jednalo o soukromé akce firmy nebo její propagační akce,“ popsal českým senátorům praktiky v brněnské redakci v prosinci roku 2000 její současný vedoucí Roman Ondrůj.

Diváci se například dozvěděli, že firma má nový stroj nebo kolik míčků se vejde do auta prodávaného AZ servisem. Skrytou reklamu objevila ve zpravodajství také mimořádná kontrolní akce, kterou v roce 2000 zadal generální ředitel České televize Dušan Chmelíček.

Burian současně sháněl České televizi reklamu, za což si bral patnáctiprocentní provizi. Jeho firma BB Video Agency pak spoty točila. Podle auditu společnosti HZ Praha tím Burian ekonomicky poškozoval Českou televizi a byl ve střetu zájmů.

Akce Petrov
Burian stál i u zániku oblíbeného Rádia Valc, které na Brněnsku do roku 2002 hrálo country a folk pro zhruba sedmdesát tisíc posluchačů. Nahradilo ho Rádio Petrov, pro nějž získal licenci ředitel AZ servisu Aleš Pohanka. Přihlásil se kvůli tomu do Syndikátu novinářů, což mu umožnil právě Burian. Vydal mu potvrzení, že většinu výdělků získává jako externí kameraman České televize. Existenci těchto honorářů nikdo neprokázal a syndikát Pohanku za podvod vyloučil. Po odchodu z televize se Burian stal ředitelem Rádia Petrov.

RTA koncesionářům
Nakonec Burian stanul v čele zpravodajství regionální televizní agentury RTA. Česká televize od ní už rok odebírá zpravodajské příspěvky, ačkoliv má vlastní síť reportérů. A přestože podle vedoucího regionálního zpravodajství České televize Adama Komerse většina příspěvků od RTA končí v koši.
Po dlouhém výběrovém řízení tak v čele brněnského studia stanul člověk s nejhorší profesní minulostí.

Bývalý generální ředitel České televize Ivo Mathé: Špatná zpráva pro diváky


Brno - Je to pokračování opoziční smlouvy, myslí si o volbě Karla Buriana bývalý generální ředitel České televize a rektor Akademie výtvarných umění v Praze Ivo Mathé. Podle něj si veřejnoprávní televize vede stále hůř.

Co se vám na volbě Karla Buriana nelíbí?
Myslím si, že je to špatná zpráva. Měl by vyjasnit mnohé věci o své dosavadní práci, aby to mohl dělat. Takto se členem vedení České televize stává člověk provázený mediálními pochybnostmi. Mám pocit, že v mnohém trvá opoziční smlouva a je vidět, kam až sahají lobbisté svými prsty.

Burian bude mít mimo jiné na starosti stavbu nového studia. Přitom čelil podezření, že ovlivňoval zpravodajství pro stavební firmu. Vidíte v tom problém?
Je to skandální. A hlavně, nové studio v Brně považuji za špatnou investici. Česká televize by měla investovat do regionálního zpravodajství, publicistiky a kultury, aby pokryla celou zemi. To znamená zavést menší redakce či studia v menších městech. Takto se jen stále stejní herci, režiséři a scenáristé budou přesouvat mezi velkými studii v Praze, Brně a Ostravě. A jaký to má výsledek? Zpravodajství budou kupovat od RTA. Z koncesionářských poplatků to nechci platit. Je to jen jakási hra na regionalitu.

Jak byste vývoj v České televizi i ve světle Burianova vítězství charakterizoval?
Je to špatná zpráva pro diváky. A dobrá zpráva pro politiky, kteří chtějí televizi kontrolovat.

Šéf odborů televize Antonín Dekoj kritizuje volbu šéfa brněnského studia: Je to ta nejhorší možná volba


Karel Burian v čele brněnského studia České televize? Odborářům se nelíbí. „Ten člověk jednou zklamal, měl se proto hledat někdo jiný,“ říká šéf odborů České televize v Praze Antonín Dekoj.


Co teď budete dělat?
Nevím. Každopádně je to silně demotivující. Jestliže se poctiví lidé v televizi dozvědí, že byl jmenován člověk, který musel s ostudou odejít, budou pochybovat o tom, jestli má cenu se snažit.

Co tedy odboráři udělají?
To nevím. Předpokládám ale, že dají najevo svůj názor.

Jak? Připouštíte, že byste mohli požadovat, aby Janeček odstoupil?
Je pravda, že s personálním obsazováním má problémy už několik let. Šťastnou ruku má i jinde než v Brně. Nevím, co ho k tomu vede, ale určitě ne zdravý rozum.

Tak jaký bude vývoj? Jakou strategii zvolíte?
Nemohu vyloučit jakoukoliv aktivitu. Včetně toho, že brněnské odbory řeknou, že třeba nepodepíšou kolektivní smlouvu. Všechno je možné.

Měli odboráři svého favorita?
To nám nepřísluší. Jen jsme si mysleli, že bude konečně vybrán někdo schopný a slušný.

To podle vás Karel Burian není?
To určitě ne. Byli tři kandidáti a bylo řečeno, že každý z nich má svoji minulost. Jsou ale i lidé, kteří ji mají slušnou. Kteří nerozkrádali studio a nedělali to, co dělal pan Burian dřív.

Tak jak to podle vás mělo být?
Mělo se počkat na čtvrtého kandidáta. Vybrat ze třech špatných toho podle mě nejhoršího není dobré řešení.