Buzerplac. I takovou přezdívku dali obyvatelé Brna náměstí Svobody po jeho rekonstrukci. Prázdná plocha se tehdy řadě Brňanů nelíbila. V neděli to bude právě patnáct let od slavnostního zahájení jeho oprav.
Náměstí Svobody v Brně
* Vzniklo ve 13. století jako křižovatka tří cest, dnešních ulic Česká, Masarykova a Kobližná.
* Uprostřed náměstí stál kostel svatého Mikuláše, jeho půdorys je kovově vyznačený do dlažby.
* Před patnácti lety slavnostně zahájili zástupci města rekonstrukci, na náměstí se ale kopalo i předtím.
* Asfalt nahradilo dláždění z mrákotínské žuly. Mnoha Brňanům se ale nová podoba náměstí nelíbila.
Mezi rozkopanými chodníky ale Brňané klopýtali už roky předtím, kvůli ražbám kolektorů a přípravám na rekonstrukci. Z náměstí dělníci postupně odstranili asfalt i kruhový objezd z poloviny 60. let minulého století. „Nahradila je dlažba a upravená tramvajová trať. Mezi ulicemi Českou a Běhounskou bylo vysazeno dvanáct stromů,“ popsala administrátorka Internetové encyklopedie dějin Brna Jitka Šibíčková.
Součástí oprav byla restaurace morového sloupu z roku 1679 a nová kašna. „Desetimetrový prstenec na fontáně o průměru patnáct metrů vytvořil rošt zdobený verši Jana Skácela a pod ním nasvětlená voda,“ vylíčila Šibíčková.
Zástupci Brna při plánování kašny ale původně zapomněli vyřešit otázku autorských práv a verše nechali do kašny vytesat bez vědomí dědiců. Vdově po Skácelovi za ně nakonec dodatečně zaplatili necelého půl milionu korun.
Po slavnostním otevření na nové náměstí za 180 milionů byly ale ohlasy spíše záporné. „Nejjemnější hodnocení bylo, že náměstí je šedivé a mdlé. Ostřejší, že náměstí připomíná buzerplac v kasárnách,“ komentoval krátce po otevření Tomáš Paufošima.
Nejpěknější je, když to tu žije
Volný prostor podle mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka slouží svému účelu. „Konají se zde akce nejrůznějšího typu od vánočních trhů, výstav, koncertů po shromáždění a food festivaly. K tomu je potřeba dostatečný prostor,“ řekl.
S tím souhlasí i čtyřiasedmdesátiletý Jiří Vaněk. „Nejpěknější je, když to tu žije. Třeba když jsou tu vánoční stánky nebo různé festivaly,“ ocenil Brňan.
Dnes náměstí kromě orloje zdobí květináče, lavičky i další stromy. „V současné době Brněnské komunikace na vytipovaných místech opravují dlažbu. Aktuálně se dokončila část u napojení na ulici Českou,“ doplnil Poňuchálek.
Někdejší Dolní trh vnikl ve 13. století v místě křižovatky obchodních cest. Uprostřed stál kostel svatého Mikuláše, který v 18. století sloužil i jako vojenské skladiště. Jeho půdorys je dnes vyznačen v dlažbě náměstí.