V úvodní fázi postaví dělníci takřka sto sedmdesát bytů a o desítku víc parkovacích míst. Druhá fáze zahrne výstavbu dalších čtyř stovek bytových jednotek, šesti set podzemních míst k parkování nebo mateřské školy. K uskutečnění druhé etapy projektu má developer čerstvě platné územní rozhodnutí.

Aktuálně se pracovníci věnují výstavbě základní infrastruktury, tedy silnic, chodníků a napojení na inženýrské sítě. Kromě centrálního parkoviště na okraji čtvrti využijí řidiči pouze podzemní parkovací místa tak, aby ulice zůstaly dostupné chodcům a dětem.

Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

„Ve druhé etapě, pro kterou má developer platné územní rozhodnutí, rozšíří čtvrť skoro dva hektary nové zeleně. Přibude i několik dalších komerčních jednotek pro služby a obchody,“ uvedl za developerskou společnost Trikaya Tashi Erml.

Firma současně po více než deseti letech příprav spustila prodej bytů. Ceny začínají na necelých čtyřech milionech korun, ke koupi jsou však také prostorné apartmány v nejvyšších patrech dominantního bytového domu. Klidnější bydlení nabídnou zájemcům takzvané viladomy s vlastními zahradami.

Přísně chráněné koniklece velkokvěté ochrání nová dřevěná stezka pro návštěvníky. Aktuálně vzniká na Kamenném vrchu v Brně.
Na Kamenném vrchu v Brně vzniká dřevěná stezka. Na jaře ochrání koniklece

„Společné venkovní prostory budou mít zklidňující účinky. Poté, co se lidé vrátí z města, které tepe rychlostí, uklidní se a budou rádi, že jsou doma. Stejně jako soukromá zahrada by je i tato zeleň měla zpomalit,“ vysvětlil zahradní architekt Ferdinand Leffler.

Aktuálně najdou lidé v místě kromě staveniště také část brownfieldu po bývalé továrně Ergon. Budovu začal koncem osmdesátých let minulého století stavět státní podnik, který vyráběl kontaktní čočky, ortopedickou obuv a další pomůcky pro tělesně postižené. Krátce po sametové revoluci zkrachoval a kromě dluhů po sobě zanechal i nedokončenou fabriku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat nové nádraží v Brně a jeho okolí? Podobu ukazuje velký model

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková