Fungování státní správy je také důvod, proč musí úřady podobné adresy duchů evidovat. „Občané se na úřední adrese nikdy nezdržovali, nezdržují, ani fakticky zdržovat nemohou," zdůraznil mluvčí Brna Filip Poňuchálek. Zatímco na začátku roku 2014 na magistrátě „bydlelo" asi patnáct a půl tisíce lidí, letos jejich počet překročil šestnáct tisíc.

Část lidí se na radnice hlásí kvůli tomu, aby se zbavila exekutorů. „Mohou mít pocit, že se tím vyhnou problémům s dluhy, je to ale fáma. Už pět let platí, že pošta, kterou dotyčný obdržel, se po deseti dnech pokládána za přečtenou, i když ji nepřečetl," upozornil mluvčí exekutorské komory Petr Vorlíček.

459 lidí navíc se přihlásilo k trvalému pobytu na brněnský magistrát od roku 2014. Využívají to nejen bezdomovci.

Další skupinu virtuálních obyvatel čísla pět v Husově ulici tvoří bezdomovci. Zdaleka se ovšem nejedná o většinu. „Podle sčítání lidí bez domova jich v Brně jsou asi dva tisíce," vyčíslila za brněnskou diecézní charitu Diana Tuyet – Lan Kosinová.

Přihlášení lidé ovlivňují volební účast. V Brně v letošních krajských volbách hlasovalo přibližně čtyřicet procent oprávněných voličů. Zato v městské části Brno-střed, kde se magistrát nachází, volila jen asi čtvrtina oprávněných lidí. „Účast ovlivňují, ale nelze přesně říct, jak. Navíc u lidí bez domova lze předpokládat, že třeba mají propadlý občanský průkaz a nevolí," prohlásil politolog Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

JAN ŽLEBEK

HANA DRAHOKOUPILOVÁ