Pokálené a pomočené chodby, zničené společné prostory, agresivní hlučné návštěvy, ale také zápach linoucí se z bytu. Obyvatelé panelového domu v bystrcké ulici Černého si stěžují na chování jednoho ze sousedů. „Je to příšerné, co se u něj schází za lidi. V posledních třech letech je to učiněná hrůza. Nedávno u předsíňky rozmlátili skleněné dveře, močí z balkonu a v noci dělají neskutečný kravál,“ vylíčila situaci nájemnice Anna Kmečová, která neskrývá strach.

Také Alena Kozlíková si stěžuje i na vzrůstající agresivitu osob, které chodí za problémovým obyvatelem domu. „Šla jsem vyvenčit psa a jakási namol opilá žena od něj mi ho chtěla na chodbě umlátit,“ popsala Kozlíková. I ona se začíná bát. „Jsem sama, kdyby mě tady napadli, pomoci se nedovolám,“ přiblížila své obavy.

Kritizovaný nájemník obecního bytu problémové chování odmítá. O hlučných nočních návštěvách nic neví, sám prý nepořádek nedělá. „Ke mně v noci nikdo nechodí. Jen dopoledne mi sem kamarád nosí nákup, protože chodím o berlích,“ řekl důchodce, jehož jméno v redakci známe. Popřel také stížnosti na svou osobu. „Já o ničem nevím,“ prohlásil a dál komunikovat odmítl.

Člověku, který psa v autě nechal, hrozí až milionová pokuta. Je podezřelý z porušení zákona na ochranu zvířat.
VIDEO: Psa nechal zavřeného v autě v Komárově, zvíře vysvobodili strážníci

S jeho slovy ale nesouhlasí soused Radomil Štosek, který bydlí ve stejném patře. „Co vám tvrdí soused je naprostý nesmysl, policie je tu každou chvíli,“ popsal Štosek.

To potvrdil i jihomoravský policejní mluvčí mluvčí Pavel Šváb. „V ulici Černého policisté zasahují několikrát do měsíce,“ sdělil Šváb.

Do lokality často jezdí i brněnští strážníci. „Zaznamenali jsme přestupky proti občanskému soužití i případy, kdy nám lidé z Černého nahlásili znečišťování zařízení a kouření ve společných prostorách domu,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba. Podle jeho slov tu hlídky také vícekrát zastihly podnapilé osoby, jejichž stav vyžadoval převoz na záchytnou stanici.

Důchodkyně volala o pomoc v uzamčeném bytě v brněnské Slatině.
Volání o pomoc ve Slatině: ke zraněné důchodkyni se museli strážníci slanit

O problému ví i bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl, který se ale kvůli ochraně osobních údajů nechtěl být konkrétní. „Radnice ve všech takových případech využívá veškeré možné zákonné prostředky. Reaguje vždy co nejrychleji, a to nejdéle v řádu několika týdnů,“ uvedl.

Nájemník domu Radomil Štosek si však o postupu radnice myslí své. „Houby to tady řeší. Kdyby se tohle dělo v baráku u někoho z vedení, byl by takový člověk okamžitě pryč,“ vyjádřil se rozčileně.

Na kameře je vidět mladá žena, jak nějakým nástrojem překonává vstupní dveře a po chvíli jimi odchází i s ukradeným kolem.
Po ženě s nalakovanými nehty podezřelé z krádeže kola pátrají policisté v Brně

Je přesvědčený, že se v bytě u souseda dějí i daleko horší věci než jen noční mejdany. „Já bych se vůbec nedivil, kdyby tam ta sebranka i vyráběla drogy,“ dodal na adresu vedlejšího bytu. Podle něj je ale těžké na něco takového přijít kvůli chodbou se linoucímu zápachu moči.

Záhadou pro něj je, čím si soused svítí. Byt má totiž odpojenu elektriku, „Asi si svítí svíčkou a vaří na propan-butanu. Mám strach, že tu všichni vyhoříme,“ vylíčil. Soused má totiž podle něj dlouhodobě problémy s nadměrnou konzumací alkoholu. „Se opije, převrátí svíčku a dojde k maléru,“ obává se Štosek.