Chtěli jsme se s vámi domluvit na spolupráci. Ale nezvedali jste telefon, namítá jedna strana. Klidně bychom s vámi do koalice šli. Nikdo jiný ale o vás neměl zájem, namítá strana druhá. Tak se dá shrnout výsledek dalšího z ustavujících zastupitelstev, která po volbách postupně dosazují na jednotlivé brněnské radnice nové vedení. Po pondělku je jasné, že Bystrci bude poprvé po čtyřech volebních obdobích vládnout sociální demokracie bez svých někdejších partnerů, občanských demokratů.

Ve funkci tak končí i tamní starosta Svatopluk Beneš. V čele městské části jej střídá sociální demokrat a bývalý ministr obrany Vladimír Vetchý. „Do koalice s ODS s námi bohužel nikdo jít nechtěl,“ konstatoval lídr bystrcké kandidátky ČSSD Vetchý.

Vítězové voleb se proto se svým osmimandátovým věnem museli po přijatelných partnerech poohlédnout jinde. Výsledkem povolebních součtů je netradiční trojkoalice, do které tři křesla přinesli křesťanští demokraté. A dalšími pěti přispěla bystrcká TOP 09. „S lidovci jsme počítali od začátku, s TOP 09 to tak nebylo. Na komunální úrovni ale bodů, na kterých se vzhledem ke stranické příslušnosti neshodneme, zas tolik není,“ poznamenal Vetchý.

Příliš dlouho v čele

Jeho předchůdce ztráta pozice zklamala. „Měli jsme zájem se s ČSSD domluvit. Po volbách ale přestali brát telefony,“ zlobil se Beneš.

Se starostovským křeslem se loučil po celkem šestnácti letech, z toho poslední tři volební období vládl nepřetržitě. Právě to někteří političtí soupeři kritizovali. „Strany, které v Bystrci kandidovaly a na vedení se dřív nepodílely, s původní koalicí spolupracovat odmítly. Problém byl pro řadu lidí dosluhující starosta. Stručně řečeno – měli pocit, že je třeba změna,“ potvrdil pátý muž bystrcké lidovecké kandidátky Petr Cajzl.

Nedočkavě na ustavující zasedání čekaly i brněnské Medlánky. Tamní zastupitelé měli nové tváře na radnici dosadit už 11. listopadu. Tehdy však pokus o sestavení radnice skončil patem. Klíčovou úlohu sehrál lidovec Augustin Dobeš. Radnici totiž mohla ovládnout dvě různá uskupení. Které z nich Medlánky povede, rozhodoval právě jeho hlas. V den prvního zasedání zastupitelstva byl ale Dobeš na služební cestě.

Včera už nechyběl. „Koaliční smlouvu s lidovci a sociálními demokraty jsme ale stejně podepsali už dříve,“ připomněla staronová starostka Medlánek za ODS Alena Valentová.

Bez vedení už v Brně zůstávají jen tři městské části. Jehnice nové radní zvolí v pátek, čekaly totiž jen na posouzení jedné volební stížnosti. Soud ji před několika dny zamítl. Líšeň si ustavující schůzi naplánovala na první prosincový den. A nejdéle si zřejmě počká Brno–jih. Už dříve si sice zvolilo vládu velké koalice s podporou zastupitele za KSČM. Lídr tamních občanských demokratů Radomír Jonáš se však musí podrobit nařízení stranických nadřízených. A sehnat pro koalici hlas nekomunisty.