Některým obyvatelů Bystrce vadí, že o situaci vodárny včas neinformovaly. „Až po několika dnech se dozvídáme, proč je vlastně voda špinavá. Já jsem si toho všiml naštěstí včas, ale pokud někdo pral bílé prádlo, může ho nyní vyhodit. A informaci o tom, že voda není, pitná vodárny oznámily až v pondělí. Přitom je špinavá už od minulého čtvrtka," postěžoval si například Jan Šmikmátor.
Podle Miroslava Staňka z Krajské hygienické stanice se lidé nemusí zákalu obávat. „To, že nesplňuje normy pro pitnou vodou neznamená, že je zdravotně závadná. Obsah usazenin v ní ovlivňuje její kvalitu zejména z vizuální stránky," vysvětlil Staněk.
Vodu totiž zabarvil rozvířený sediment z potrubí. „Dostal se do ní kvůli plánovaným opravám vodojemu. Informace jsme zveřejnili už v pátek na naších internetových stránkách a postupně je aktualizujeme. Za případné komplikace se omlouváme," sdělila mluvčí vodáren Renata Hermanová.
Problém chce společnost odstranit do konce týdne. „Naším zákazníkům v této oblasti nebudeme účtovat vodné za dobu, kdy byla voda zakalená," přislíbila Hermanová.
Kalná voda podle ní může způsobit i majetkové škody, a to zejména na některých elektrických spotřebičích. To potvrzují už i některé restaurace z postižené oblasti. „Výrobník ledu je nejspíš zničený, nyní zjišťujeme, zda špinavá voda nepoškodila myčku nádobí a kávovar. Nikdo nám nedal vědět, že je nějaký problém. Včasným odpojením spotřebičů jsme přitom těmto ztrátám mohli předejít," sdělil například provozní restaurace La Corrida Marek Hosnedel.
Možné poškození potvrzují i odborníci. „Doporučujeme přístroje před dalším použitím důkladně pročistit a zejména odstranit vodní kámen," sdělil například Miroslav Slunečko z prodejny Hyperelektro.
Podle mluvčí Hermanové se mají lidé v případě, že jim znečištěná voda způsobí škodu, obrátit přímo na vodárny. „Jsme proti podobným případům pojištění," podotkla.
Podle ní vodárny za posledních dvacet let podobnou situaci neřešily. „Především co se týče velikosti postiženého území. Kalná voda se objevila v domácnostech a firmách ve starší zástavbě Bystrce pod ulicí Stará dálnice. Lidé se s ní potýkají například na náměstí 28. dubna, nebo v Přístavní ulici. Celkem je postižených téměř patnáct ulic," vypočítala Hermanová.
Aktuální informace o stavu kvality vody nebo rozmístění cisteren se lidé dozví na stránkách vodáren nebo bystrcké radnice.