Nahrávat, nebo ne? To je otázka, kterou dnes žijí zastupitelé brněnské městské části Bystrc a někteří místní zájemci o komunální politiku z řad občanského sdružení Horní náměstí.

Ti společně s bystrckou opozicí, složenou z lidovců, zelených a komunistů, prosazují zavést pořizování zvukových záznamů ze zasedání zastupitelstva.

„Chceme veřejně dostupné záznamy z jednání. Funguje to tak v celé Evropě, tak proč ne v Bystrci?“ prohlašuje Luboš Raus ze sdruženi Horní náměstí. Podle něj jde o zcela běžnou praxi. „Zvukové i video záznamy jsou běžné, někde dokonce běží na místních kabelových televizích,“ upozornil Raus.

Koaliční zastupitelé v Bystrci z řad občanských, sociálních a evropských demokratů však mají opačný názor. Na červnovém zasedání totiž návrh na změnu zasedacího řádu, jenž by nahrávání umožnila, zamítli.

Pro a proti

Podle koaličního lídra a bystrckého starosty Svatopluka Beneše z ODS by znovuzavedení záznamů přineslo neúměrně zvýšené nároky na zaměstnance úřadu. „Podle všeho bychom měli povinnost je zpracovávat a dělat ověřené přepisy. A přepisovat dvouhodinovou nahrávku není žádná legrace,“ řekl Beneš.

Na straně občanských aktivistů v Bystrci stojí hlavně opoziční zastupitelé. „Já jsem pořizování záznamu prosazoval již na začátku svého volebního období. V roce 2007 jsem však při hlasování mezi zastupiteli narazil na bouřlivý odpor,“ upozornil zastupitel za zelené Petr Laštůvka.
Ten vyvolal i zatím poslední hlasování o záznamech. „Cítil jsem mezi lidmi podporu. Ani tentokráte to však nedopadlo příznivě,“ řekl Laštůvka.

Lidé podle něj mají právo vědět, co se na zasedání děje. „Ze zápisu se nic nedozvědí, jsou tam jen čísla bodů a usnesení. Argumenty z diskuze a názory obyvatel se pak nikde nezachovávají. Záznamy jsou už dnes běžné,“ uvedl Laštůvka.

Potvrzuje to místostarosta městské části Nový Lískovec Jan Privarčák. „Záznamy se u nás pořizují už sedm let. Je to užitečná pomůcka při ověřování zápisu. Lépe a důkladně si díky záznamu můžeme také vyslechnout názory a připomínky obyčejných lidí, kteří se zasedání účastní jako diváci,“ sdělil Privarčák.

S argumenty opozice koaliční lídr Beneš nesouhlasí. „Já jsem byl jedním z těch, kteří nahrávací zařízení instalovali. Minulé volební období však bylo plné dohadování ohledně záznamů. I nahrávky totiž někteří lidé zpochybňovali. Neplnily tak svoji původní funkci,“ uvedl starosta Bystrce. Pořizování záznamu jednání podle Beneše není nezbytně nutné. „Důležité je to, co zastupitelé schválili, nebo ne. A to lidé najdou v zápisu z jednání. Diskuze okolo jsou jen osobní názory účastníků,“ tvrdí Svatopluk Beneš.

Aktivisté ze sdružení Horní náměstí už na svoje internetové stránky umísťují vlastní amatérské záznamy jednání. „Kvůli postoji koalice je musíme pořizovat sami. Je to však nepříjemná situace. Politici by si měli stát za tím, co řeknou,“ řekl Luboš Raus.

Takový postup je však podle starosty Beneše nezákonný. „Pokud je pořizují lidé, kteří nejsou novináři, musí mít jednoznačný souhlas všech přítomných. A to aktivisté nemají,“ prohlásil Beneš.