Nyní usilují o referendum o připojení k městu Brno, které by podle nich zoufalou situaci vyřešilo. A vedou spory s vedením, které o tuto změnu nestojí.

Jedním z problémů, které obyvatele trápí, je doprava. Obec se nachází na hranici tarifů Integrovaného dopravního systému Brna. „Důchodci nad sedmdesát let, kteří v Brně jezdí zdarma, jsou nuceni za několikasetmetrový úsek platit tři tisíce ročně,“ uvedla Alena Odehnalová z Ostopovic.

Za čtyři sta metrů mezi zastávkou Pod Dálnicí, která spadá do zóny Brna, a zastávkou Branky, což je Brno-venkov, zaplatí cestující čtrnáct korun. „Přitom pokud chce důchodce ušetřit a tento úsek ujít pěšky, riskuje zranění,“ postěžovala se Odehnalová.

Chodník je totiž hrbolatý a neosvětlený. Cedule u něj upozorňuje, že je chůze po něm pouze na vlastní nebezpečí. „Obyvatelé na zranění na chodníku tedy nemohou nárokovat bolestné,“ dokončila Odehnalová.

Nespokojenost obyvatel taky podle její slov vyvolává špatná obslužnost v obci. „Nemáme tu lékaře a jen malý obchod na kopci vesnice, na který se starší obyvatele vyšplhají s obtížemi. Do Brna proto musíme jezdit poměrně často,“ podotkla důchodkyně.

Souhlasí s ní i další obyvatelka obce Miroslava Pešková. „Platíme za autobusy více než obce, které jsou od Brna vzdálenější. Taky nemáme peníze na opravy chodníku a silnic. Možná by připojení k městu pomohlo,“ prohlásila Pešková.

Podle Odehnalové a několika dalších je to jediné řešení. „Zorganizovat referendum je ale dost náročné. Proto jsme se obrátili na zastupitelstvo,“ uvedla žena. Vedení Ostopovic přitom tento nápad považuje za nepřijatelný. Podle slov starostky Zuzany Benešové by obec zbytečně přišla o možnost rozhodování o svých záležitostech. „Já jsem rozhodně proti ztrátě autonomie obce. Téměř s jistotou by pak přestala existovat naše malotřídní škola, obec by musela hospodařit s menším rozpočtem a podražila by voda,“ vysvětlila svůj názor starostka.

Podle ní o připojení rozhodně nestojí většina obyvatel. „Pokud chtějí někteří referendum, mohou si ho uspořádat, je to jejich právo. Zastupitelstvo se tím ale zabývat nemusí,“ dodala Benešová. Žena, která referendum prosazuje, se zatím vzdávat nehodlá. „Když se většina vyjádří, že nechce být součástí města, ustoupíme,“ prohlásila Odehnalová.

Brněnští radní nevidí ze strany města nic, co by připojení překáželo. „Sloučení obcí řeší zákon o obcích. Podle něj o tom může rozhodovat zastupitelstvo Ostopovic. Po jejich kladném rozhodnutí, pokud do třiceti dnů přijde návrh na konání referenda, se musí referendum uskutečnit,“ upřesnil mluvčí magistrátu Pavel Žára.