Podle informací z policejních spisů, které server citoval, si měl primátorčin švagr a jeho partnerka prostory pronajmout proto, aby v nich vznikl byt pro Vaňkovou. Ta to ale popřela. „Často zaznívá, že ty půdní prostory měly být připravovány pro mě, tak to ale není," uvedla ve středu odpoledne.

Podle primátorčiny verze si její švagr s přítelkyní chtěli na začátku svého dospělého života vybudovat v lukrativních prostorách vlastní bydlení. „Mí příbuzní v roce 2012 požádali o přidělení prázdných nebytových půdních prostor. Ty jim byly přiděleny a oni si měli na své náklady v místě vybudovat byty," řekla. O pronájmu půdy rozhodovala v roce 2012 rada Brna-středu, kde v té době zasedala sama Vaňková.

Částí jižní Moravy se v úterý prohnala silná bouře.
VIDEO: Bouřka nad Brnem. Supercela utrhla střechu, stromy padaly na auta

Do pronájmu měli vybraní žadatelé získat prostory za předpokladu, že z nich za vlastní peníze vytvoří byty. Proto museli také doložit, že potřebnými prostředky disponují. Z dokumentů z policejního vyšetřování citovaných serverem Seznam Zprávy však vyplývá, že v dané době primátorčin švagr s partnerkou neměli na rekonstrukce dost peněz. Podle stejných dokumentů manžel Vaňkové přiznal, že svému bratrovi půjčil více než půl milionu, aby tuto podmínku splnil. Ten mu později peníze poslal zase zpět.

Primátorka se k roli jejího manžela v případu vyjadřovat nechtěla. „Je to předmětem prošetřování a ráda se k tomu případně vyjádřím policii," sdělila.

Zda v roce 2012 jakožto členka rady v Brně-středu hlasovala pro nebo proti pronájmu prostor svým příbuzným, si Vaňková podle svých slov nepamatuje. „Myslím si, že jsem nehlasovala, stoprocentně to však říct nemůžu. Byla jsem členka rady, ale to je předmětem policejního prošetřování," podotkla primátorka.

Její švagr s partnerkou se nájmu půdy vzdali v roce 2014. „Došlo ke změně rodinné situace, a tak prostory vrátili městské části Brno-střed," tvrdí Vaňková.

Cestující autobusovou linkou 77 v pondělí a v úterý někdy jen marně čekali na zastávkách Tržní, Hladíkova nebo Autobusové nádraží směrem na Úzkou na příjezd spoje. Kvůli kolonám totiž některé jezdily odklonem.
Marné čekání v Brně na autobusy. Kvůli kolonám na Zvonařce vynechávají zastávky

Primátorčini příbuzní v roce 2014 podali oficiální žádost o převod nájmu na bratra Moniky Janoškové a na jeho přítelkyni. Janošková je momentálně trestně stíhaná právě za machinace s dotčenými půdními prostory. Markéta Vaňková obviněná není. „Jsou to přesně ty věci, které jsou předmětem prověřování a skutečně si myslím, že není jediný důvod, pokud prošetřování právě probíhá, abych se k tomu vyjadřovala médiím," reagovala Vaňková na žádost o upřesnění jejího tvrzení.

Rezignaci partnerům nenabídla

Nechtěla ani zodpovědět, zda o bytech se švagrem někdy jednala. „Toto všechno je předmětem prověřování," opakovala se Vaňková.

Sama prý policistům podala ke věci vysvětlení před třemi lety a od té doby ji nekontaktovali. „Informace, které jsou uvedeny v dnešním článku, jsou pro mě překvapující. Nevím, jak se mohly z policejního spisu dostat k novinářům," uvedla primátorka.

Budoucí podoba cyklopodjezdů pod Veslařskou a Pisáreckou ulicí.
Rychlejší cyklostezky v Brně. Přejezdy frekventovaných silnic nahradí podjezdy

Vaňková se nechala slyšet, že by pod tlakem dotazů svých koaličních partnerů či opozičních politiků ke kauze rezignaci rozhodně nenabídla. Koalice a spolustraníci nicméně za primátorkou stojí. „Skutečně jsem jim nemusela nic vysvětlovat," sdělila.

To ostatně ve středu potvrdili i její náměstek Jaroslav Suchý. „Pro mě je hlavní kontaktní osoba paní primátorka. Té věřím a dále k tomu nemám co říct," sdělil krátce.