Někdejší občanskodemokratický starosta Leo Venclík těsně před volbami firmu s jednatelkou Sabinou Tomíškovou obvinil ze zpronevěry.
Tomíšková, která svého spolustraníka ve starostovském křesle vystřídala, to označila za pomstu zhrzeného politika a pohrozila, že se obrátí na soud. Kdo z nich o milionech z obecní kasy lže, ale pořád není jasné. S vysvětlováním je řada na těch druhých, tvrdí shodně obě strany.

Bytasen nesrovnalosti v účetnictví odmítl hned na začátku. S tím, že vzhledem k závažnosti obvinění zvažuje další právní kroky. Dosud ale žádné nepodnikl. „Pracují na tom právníci. Momentálně vyčkáváme. Ale jakmile dostanu doporučení, že můžeme podat trestní oznámení, udělám to. Cítíme se velmi poškození,“ zlobí se současný jednatel Bytasenu a někdejší společník Tomíškové Josef Bauer.

Zatím podle něj firma ve své obhajobě nemá z čeho vycházet. Bývalí radní Bytasen vyzvali, aby na účet městské části převedl téměř sto dvacet milionů korun. Požadavek podepřeli auditem účetnictví a právní analýzou. Mají dokládat, že si společnost neoprávněně účtovala peníze. „Jenže jestliže dám k auditu zkreslené údaje, výsledek bude špatný. Požádali jsme městskou část o podklady, na kterých své výroky staví. Žádné jsme ale nedostali. Míč zůstává na druhé straně,“ namítl Bauer.

Vrtěti psem

Druhá strana si na ticho po pěšině stěžuje taky, i když v jiném duchu. Podle Venclíka je problém, na který v září upozornil, na nejlepší cestě skončit zametený pod kobercem. „Podali jsme v září trestní oznámení, pak i žalobu. Od té doby se však stalo pouze to, že se Tomíšková stala starostkou. A může na radnici odklízet stopy,“ myslí si Venclík.

Jedenáctého října převzala případ do šetření brněnská expozitura Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Protikorupční policie ale radnici Brna-­sever zároveň prověřuje kvůli přidělování veřejných zakázek a bytů. A o to samé se nově zajímá i brněnský magistrát.

Prověrku zahájil v reakci na objevení nahrávky, na níž v kabelce bývalé místostarostky Brna­-sever Zdeňky Tůmové mizí sto tisíc korun. Předává je podnikatel David Lacík. Tůmová zatím nedokázala svou nevinu doložit a čelí tak podezření z korupce. Podle ní však šlo jen o půjčku. A za zveřejněním rok staré nahrávky, kterou někdo po volbách poslal médiím, vidí snahu o politickou likvidaci svojí osoby.

Stejně uvažuje i Venclík. Mediální rozruch kolem Tůmové podle něj může sloužit k odvedení pozornosti od Bytasenu. Podle expertů je to možná tak. „Možná se někdo opravdu pokouší takzvaně vrtěti psem,“ připustil Rudolf Burgr z katedry žurnalistiky brněnské Masarykovy univerzity.

Prokáže­-li audit chybu, chce exředitelka Bytasenu Sabina Tomíšková rezignovat. Říká:

Jsem připravena odejít

Brno /ROZHOVOR/ - Sabina Tomíšková právě před týdnem usedla do starostovského křesla. A vzápětí jej dala všanc. Čelí totiž obvinění, že jako šéfka firmy Bytasen připravila městskou část Brno­-sever postupně o sto dvacet milionů korun. Pokud se nařčení prokáže, postu se vzdá. „Šlo jen o špinavý předvolební boj,“ tvrdí Tomíšková.


Dříve jste zmiňovala, že jste ochotná bránit se proti nařčení ze zpronevěry soudní cestou. Žádné trestní oznámení ale Bytasen zatím nepodal. Proč?
Do budoucna to nevylučuji, situaci ale právní zástupci teprve mapují. Výsledek pak předají mým bývalým kolegům z Bytasenu. Mně se už ale do rukou nedostane. Ujala jsem se role starostky městské části. A to automaticky znamená, že jsem se odstřihla od všech svých funkcí ve firmě.

Jako bývalá jednatelka ale část odpovědnosti za to, co se ve firmě dělo v době vašeho působení, stále nesete.
To jistě ano. Proto jsem už dřív jasně řekla, že pokud se skutečně prokáží nesrovnalosti, o kterých trestní oznámení podané bývalými radními hovoří, okamžitě rezignuji. Všech funkcí na radnici se vzdám.

Stále trváte na tom, že obvinění jsou nesmyslná? Nemohl se Bytasen dopustit třeba administrativních chyb?
Rozhodně ne. Podle mého názoru je zřejmé, že se ze strany bývalého vedení radnice šlo o předvolební boj. Zejména ze strany dosluhujícího starosty Lea Venclíka, který se nedostal se na kandidátní listinu. Osočováním zakrývá pouze špatný výkon, který ve funkci starosty předvedl.

Venclík ale svá tvrzení opírá o nezávislý audit účetnictví a právní analýzu. Vám se výsledky do rukou nedostaly?
Oficiální cestou ne. Ale když jsem ještě byla jednatelkou Bytasenu, měla jsem
možnost dokumenty vidět.

Je na nich něco špatně?
Ano, audit obsahoval faktické chyby. A především vycházel ze špatných podkladů.

Účetní podklady ale městské části dodával právě Bytasen. Není tedy vaše chyba, že nebyly v pořádku?
Ne. Problém tkví v tom, že podklady nebyly úplné. Pokud pro potřeby auditu nepředáte kompletní směrnice, postupy či dodatky ke smlouvám a veškerá smluvní ujednání, pak z nich auditor nemůže vyvodit správné závěry.

Předchozí starosta upozorňuje na to, že od kauzy Bytasen má odvést pozornost případ údajného úplatkářství bývalé místostarostky Zdeňky Tůmové.
Odmítám hledat spojitost mezi těmito případy. Nevím víc než to, co se objeví v médiích. A nebudu vyvozovat jakékoliv závěry do chvíle, než se na základě policejního šetření objeví hmatatelná fakta. Nahrávka se ale údajně objevila loni v listopadu. Je absurdní to spojovat se mnou.

Mluví se o několika možných důvodech, proč tehdy vznikla. Mimo jiné i o tom, že tehdy měla pomoci kritikům Venclíka sesadit ho i se spřátelenou místostarostkou.
Ne. Pokud v tomto případě skutečně o něco jde, tak je to podle mého názoru vnitrostranický boj uvnitř sociální demokracie.

Bývalý starosta Brna­-severu Leo Venclík o vyšetřování zpronevěřených peněz říká:

Teď už jsem bezmocný

Brno /ROZHOVOR/ - Bývalý starosta městské části Brno­-sever Leo Venclík má u mnoha politiků špatnou pověst. A válku sváděl i uvnitř vlastní strany. Je přesvědčený o tom, že auditem odhalil rozsáhlou zpronevěru. „Nové vedení teď ale všechny stopy zamete,“ tvrdí Venclík.


Podle vás Bytasen zpronevěřil skoro sto dvacet milionů korun. Skutečně si za tím stojíte?
Jistě, audit jasně prokázal, že je účetnictví Bytasenu neprůkazné.

A nemůže jít jen o administrativní nesrovnalosti?
V žádném případě. V trestním oznámení naprosto přesně popisujeme, že celková suma se skládá ze tří částí. Za prvé Bytasen fakturoval přes sedmdesát tisíc korun měsíčně za jakési služby, přestože smlouva nic takového nedefinovala. Za druhé fakturoval úklid, který už byl součástí základní smlouvy. A za třetí firma stejným způsobem fakturovala služby domovníků. Tyto náklady měla přitom v posledních dvou případech platit ze svého.

Nenaznačují závěry auditu i to, že nesrovnalosti existují i na straně městské části?
Ne. Systém byl nastavený tak, že Bytasen pro městskou část dělal celé účetnictví. Neptejte se mě, proč to tak je. Nebyl jsem u toho, když se to tak zavedlo. V každém případě městská část se do účetnictví vlastně ani nemohla dostat. Nemohla tyto věci tedy ani kontrolovat. Například bytový odbor neměl průběžné podklady k tomu, aby to mohl zjistit. A to je právě problém, kteří mnozí nechápou.

Proto jste na nesrovnalosti nepřišli dřív?
Samozřejmě. My už jsme dostali jenom závěrky a podobně. A z těch tyto nesrovnalosti nevyčtete.
Městská část se pak rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele.
Jistě, krátce poté jsme také podali žalobu, která nyní běží. Samozřejmě je otázka, kdy se dobereme nějakého výsledku. Bývalá jednatelka Bytasenu se stala nedávno starostkou a může na radnici pohodlně zametat všechny stopy. Nové vedení městské části může udělat prakticky cokoliv. Zatímco já už s tím teď nenadělám vůbec nic.

Tvrdíte, že kauzu Bytasen se nové obsazení radnice snaží zamést pod koberec. Odpoutat pozornost má od ní podle vás i údajná korupční kauza místostarostky Zdeňky Tůmové.
Já nemůžu nic tvrdit. Ale připadá mi to jako cílená diskreditace. Nemůžu za nikoho dávat ruku do ohně. Ale pracoval jsem s paní Tůmovou osm let bez problémů. Znám ji a připadá mi to podivné. V každém případě je dost zvláštní nahrávka, která má převzetí úplatku zachycovat. Člověk, který jí peníze dává, si to podle mě natáčel úmyslně. Za prvé bankovky na kameru ukazuje ze všech stran. Za druhé taková malá kamera nemá zdroj energie, který by vydržel dlouho. Musela být zapnutá v daný moment.