VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bytasen: kauza, která tvrdě spí

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Někde nám zmizelo sto dvacet milionů korun. A nikoho to nezajímá. Tak popisuje bývalé vedení městské části Brno­sever případ Bytasen.

24.11.2010 1
SDÍLEJ:

Leo Venclík.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Někdejší občanskodemokratický starosta Leo Venclík těsně před volbami firmu s jednatelkou Sabinou Tomíškovou obvinil ze zpronevěry.
Tomíšková, která svého spolustraníka ve starostovském křesle vystřídala, to označila za pomstu zhrzeného politika a pohrozila, že se obrátí na soud. Kdo z nich o milionech z obecní kasy lže, ale pořád není jasné. S vysvětlováním je řada na těch druhých, tvrdí shodně obě strany.

Bytasen nesrovnalosti v účetnictví odmítl hned na začátku. S tím, že vzhledem k závažnosti obvinění zvažuje další právní kroky. Dosud ale žádné nepodnikl. „Pracují na tom právníci. Momentálně vyčkáváme. Ale jakmile dostanu doporučení, že můžeme podat trestní oznámení, udělám to. Cítíme se velmi poškození,“ zlobí se současný jednatel Bytasenu a někdejší společník Tomíškové Josef Bauer.

Zatím podle něj firma ve své obhajobě nemá z čeho vycházet. Bývalí radní Bytasen vyzvali, aby na účet městské části převedl téměř sto dvacet milionů korun. Požadavek podepřeli auditem účetnictví a právní analýzou. Mají dokládat, že si společnost neoprávněně účtovala peníze. „Jenže jestliže dám k auditu zkreslené údaje, výsledek bude špatný. Požádali jsme městskou část o podklady, na kterých své výroky staví. Žádné jsme ale nedostali. Míč zůstává na druhé straně,“ namítl Bauer.

Vrtěti psem

Druhá strana si na ticho po pěšině stěžuje taky, i když v jiném duchu. Podle Venclíka je problém, na který v září upozornil, na nejlepší cestě skončit zametený pod kobercem. „Podali jsme v září trestní oznámení, pak i žalobu. Od té doby se však stalo pouze to, že se Tomíšková stala starostkou. A může na radnici odklízet stopy,“ myslí si Venclík.

Jedenáctého října převzala případ do šetření brněnská expozitura Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Protikorupční policie ale radnici Brna-­sever zároveň prověřuje kvůli přidělování veřejných zakázek a bytů. A o to samé se nově zajímá i brněnský magistrát.

Prověrku zahájil v reakci na objevení nahrávky, na níž v kabelce bývalé místostarostky Brna­-sever Zdeňky Tůmové mizí sto tisíc korun. Předává je podnikatel David Lacík. Tůmová zatím nedokázala svou nevinu doložit a čelí tak podezření z korupce. Podle ní však šlo jen o půjčku. A za zveřejněním rok staré nahrávky, kterou někdo po volbách poslal médiím, vidí snahu o politickou likvidaci svojí osoby.

Stejně uvažuje i Venclík. Mediální rozruch kolem Tůmové podle něj může sloužit k odvedení pozornosti od Bytasenu. Podle expertů je to možná tak. „Možná se někdo opravdu pokouší takzvaně vrtěti psem,“ připustil Rudolf Burgr z katedry žurnalistiky brněnské Masarykovy univerzity.

Prokáže­-li audit chybu, chce exředitelka Bytasenu Sabina Tomíšková rezignovat. Říká:

Jsem připravena odejít

Brno /ROZHOVOR/ - Sabina Tomíšková právě před týdnem usedla do starostovského křesla. A vzápětí jej dala všanc. Čelí totiž obvinění, že jako šéfka firmy Bytasen připravila městskou část Brno­-sever postupně o sto dvacet milionů korun. Pokud se nařčení prokáže, postu se vzdá. „Šlo jen o špinavý předvolební boj,“ tvrdí Tomíšková.


Dříve jste zmiňovala, že jste ochotná bránit se proti nařčení ze zpronevěry soudní cestou. Žádné trestní oznámení ale Bytasen zatím nepodal. Proč?
Do budoucna to nevylučuji, situaci ale právní zástupci teprve mapují. Výsledek pak předají mým bývalým kolegům z Bytasenu. Mně se už ale do rukou nedostane. Ujala jsem se role starostky městské části. A to automaticky znamená, že jsem se odstřihla od všech svých funkcí ve firmě.

Jako bývalá jednatelka ale část odpovědnosti za to, co se ve firmě dělo v době vašeho působení, stále nesete.
To jistě ano. Proto jsem už dřív jasně řekla, že pokud se skutečně prokáží nesrovnalosti, o kterých trestní oznámení podané bývalými radními hovoří, okamžitě rezignuji. Všech funkcí na radnici se vzdám.

Stále trváte na tom, že obvinění jsou nesmyslná? Nemohl se Bytasen dopustit třeba administrativních chyb?
Rozhodně ne. Podle mého názoru je zřejmé, že se ze strany bývalého vedení radnice šlo o předvolební boj. Zejména ze strany dosluhujícího starosty Lea Venclíka, který se nedostal se na kandidátní listinu. Osočováním zakrývá pouze špatný výkon, který ve funkci starosty předvedl.

Venclík ale svá tvrzení opírá o nezávislý audit účetnictví a právní analýzu. Vám se výsledky do rukou nedostaly?
Oficiální cestou ne. Ale když jsem ještě byla jednatelkou Bytasenu, měla jsem
možnost dokumenty vidět.

Je na nich něco špatně?
Ano, audit obsahoval faktické chyby. A především vycházel ze špatných podkladů.

Účetní podklady ale městské části dodával právě Bytasen. Není tedy vaše chyba, že nebyly v pořádku?
Ne. Problém tkví v tom, že podklady nebyly úplné. Pokud pro potřeby auditu nepředáte kompletní směrnice, postupy či dodatky ke smlouvám a veškerá smluvní ujednání, pak z nich auditor nemůže vyvodit správné závěry.

Předchozí starosta upozorňuje na to, že od kauzy Bytasen má odvést pozornost případ údajného úplatkářství bývalé místostarostky Zdeňky Tůmové.
Odmítám hledat spojitost mezi těmito případy. Nevím víc než to, co se objeví v médiích. A nebudu vyvozovat jakékoliv závěry do chvíle, než se na základě policejního šetření objeví hmatatelná fakta. Nahrávka se ale údajně objevila loni v listopadu. Je absurdní to spojovat se mnou.

Mluví se o několika možných důvodech, proč tehdy vznikla. Mimo jiné i o tom, že tehdy měla pomoci kritikům Venclíka sesadit ho i se spřátelenou místostarostkou.
Ne. Pokud v tomto případě skutečně o něco jde, tak je to podle mého názoru vnitrostranický boj uvnitř sociální demokracie.

Bývalý starosta Brna­-severu Leo Venclík o vyšetřování zpronevěřených peněz říká:

Teď už jsem bezmocný

Brno /ROZHOVOR/ - Bývalý starosta městské části Brno­-sever Leo Venclík má u mnoha politiků špatnou pověst. A válku sváděl i uvnitř vlastní strany. Je přesvědčený o tom, že auditem odhalil rozsáhlou zpronevěru. „Nové vedení teď ale všechny stopy zamete,“ tvrdí Venclík.


Podle vás Bytasen zpronevěřil skoro sto dvacet milionů korun. Skutečně si za tím stojíte?
Jistě, audit jasně prokázal, že je účetnictví Bytasenu neprůkazné.

A nemůže jít jen o administrativní nesrovnalosti?
V žádném případě. V trestním oznámení naprosto přesně popisujeme, že celková suma se skládá ze tří částí. Za prvé Bytasen fakturoval přes sedmdesát tisíc korun měsíčně za jakési služby, přestože smlouva nic takového nedefinovala. Za druhé fakturoval úklid, který už byl součástí základní smlouvy. A za třetí firma stejným způsobem fakturovala služby domovníků. Tyto náklady měla přitom v posledních dvou případech platit ze svého.

Nenaznačují závěry auditu i to, že nesrovnalosti existují i na straně městské části?
Ne. Systém byl nastavený tak, že Bytasen pro městskou část dělal celé účetnictví. Neptejte se mě, proč to tak je. Nebyl jsem u toho, když se to tak zavedlo. V každém případě městská část se do účetnictví vlastně ani nemohla dostat. Nemohla tyto věci tedy ani kontrolovat. Například bytový odbor neměl průběžné podklady k tomu, aby to mohl zjistit. A to je právě problém, kteří mnozí nechápou.

Proto jste na nesrovnalosti nepřišli dřív?
Samozřejmě. My už jsme dostali jenom závěrky a podobně. A z těch tyto nesrovnalosti nevyčtete.
Městská část se pak rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele.
Jistě, krátce poté jsme také podali žalobu, která nyní běží. Samozřejmě je otázka, kdy se dobereme nějakého výsledku. Bývalá jednatelka Bytasenu se stala nedávno starostkou a může na radnici pohodlně zametat všechny stopy. Nové vedení městské části může udělat prakticky cokoliv. Zatímco já už s tím teď nenadělám vůbec nic.

Tvrdíte, že kauzu Bytasen se nové obsazení radnice snaží zamést pod koberec. Odpoutat pozornost má od ní podle vás i údajná korupční kauza místostarostky Zdeňky Tůmové.
Já nemůžu nic tvrdit. Ale připadá mi to jako cílená diskreditace. Nemůžu za nikoho dávat ruku do ohně. Ale pracoval jsem s paní Tůmovou osm let bez problémů. Znám ji a připadá mi to podivné. V každém případě je dost zvláštní nahrávka, která má převzetí úplatku zachycovat. Člověk, který jí peníze dává, si to podle mě natáčel úmyslně. Za prvé bankovky na kameru ukazuje ze všech stran. Za druhé taková malá kamera nemá zdroj energie, který by vydržel dlouho. Musela být zapnutá v daný moment.

Autor: Lucie Hrabcová

24.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči Manipulant v expedici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: e-mailem, , Nutná znalost práce s technikou:, Vysokozdvižný vozík BT-SWE 120, Nízkozdvižný vozík p1.6, Páskovací stroj Penta E XC 103 SD, Lis odpadu Ekopack - ES40, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou., , Místo výkonu práce: Litostrovská 808, 665 01 Rosice. Pracoviště: Milpack s.r.o. - 02, Litostrovská, č.p. 808, 665 01 Rosice u Brna. Informace: Ludmila Pálenská, +420 546 411 162.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem, Náplň práce:, Zpracování pošty, telefonická komunikace s klienty, soudy a úřady. Tvorba dokumentů a práce s interním systémem. , Požadujeme:, středoškolské vzdělání, znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook). , Podmínkou je perfektní znalost ČJ+ukrajištiny+ruštiny slovem i písměm. , Nabízíme:, práci na HPP, zázemí rychle se rozvíjející společnosti, práce v dobrém kolektivu, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Midesta, s.r.o., Čechyňská, č.p. 419, 602 00 Brno 2. Informace: Markéta Pekaříková, .

Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: První kontak e-mailem, Ukončené středoškolské vzdělání, znalost běloruského jazyka na úrovni rodinného mluvčího. , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Red hat czech s.r.o., Purkyňova, č.p. 71, 612 00 Brno 12. Informace: Petra Sumerauerová, +420 774 167 469.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 10 800 Kč

Vrátní Vrátný OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 10800 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazeno zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb. Uchazeč musí mít čistý trestní rejstřík, certifikát strážného výhodou. Pracovní doba je rozvržena do 12 hod. směn (5.30 - 17.30, 17.30 - 5.30 hod.). Náplň práce: evidence vjíždějících vozidel, obchůzková činnost 1x za směnu (jen na nočních směnách). V případě zájmu je možný nástup ihned. Možné i jako přivýdělek na DPP k jinému zaměstnání. Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení., Uchazeč o zaměstnání kontaktuje zaměstnavatele nejdříve telefonicky (735 171 157) a domluví si schůzku - nechodit osobně na adresu místa výkonu, kontaktní osoba se tam nenachází.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - křižíkova, Křižíkova, č.p. 2989, 612 00 Brno 12. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.


Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.
5

V Kníničkách vyrostou domy se 67 byty. Včetně lékárny nebo ordinace

Obřanský obr, setkání uměleckých kovářů a řemeslníků v Hamerském mlýně u řeky Svitavy v Brně.
19

Výheň a zvuk kovadlin. Obřanští obři předvádějí, jak ukovat mlýnské kolo

Start druhé ligy: bitva favoritů na postup. Zbrojovka změří síly s Jihlavou

Brno /SESTAVA/ – Před dvěma měsíci se utkali v Brně o udržení nejvyšší soutěže. Bezbranková remíza zpečetila Zbrojovce pád o soutěž níž, ovšem za týden se naplnil sestupový osud také Jihlavy. V neděli na sebe oba exligisté narazí v úvodním kole Fortuna:Národní ligy, duel na stadionu v Srbské ulici začne v šest hodin večer.

Komentované krmení: Levhartí rodina musí žít odděleně. Aby si rodiče neublížili

Brno /VIDEO/ – Vstup zdarma i s komentovanou prohlídkou nabídla lidem v sobotu dopoledne brněnská zoo. Vše jako připomenutí Johanna Gregora Mendela, jehož život letos slaví festival Mendel je… vědec. Lidé se k bezplatné prohlídce mohli přihlásit přes e-mail.

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.

AKTUALIZOVÁNO

Kapalný dusík v akci nebo voda tekoucí do kopce. Mendela oslavují zábavné pokusy

Brno /VIDEO/ - Na počest slavného brněnského přírodovědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v sobotu po jedné hodině odpoledne organizátoři slavnostně zahájili multižánrový festival Mendel je… vědec. Oficiálnímu začátku akce přihlížely na Mendlově náměstí v Brně i přes horké počasí desítky lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT