Řada expertů označila loňský rok na brněnském realitním trhu za nervózní. Vlivem vysokých úrokových sazeb zdražila výstavba a klesla dostupnost hypoték.

„Prodeje nových bytů v Brně se v posledním čtvrtletí dostaly na zhruba sedmdesát procent toho, co se dá považovat za dlouhodobý průměr trhu. Slabší první pololetí spojené s nejistotou a drahým financováním se ale promítlo do výsledků za celý rok 2023,“ potvrdil výkonný ředitel developerské společnosti Trikaya Dalibor Lamka.

Během uplynulého roku se tak v Brně prodalo pouze 492 novostaveb, což je nejméně od roku 2013, kdy zástupci Trikayi začali brněnský trh s nemovitostmi monitorovat. „Nejlevnější nové byty bylo možné nalézt v listopadu a prosinci, kdy řada developerů do svých ceníků promítla snížení daně z přidané hodnoty. Ta klesla z patnácti na dvanáct procent,“ pokračoval Lamka.

Moderní bydlení staví developer v brněnské Kollárově ulici.
VIDEO: Nová luxusní rezidence vzniká v Brně. Má skoro padesát bytů, podívejte se

Oproti roku 2022 se jednalo o dvacetiprocentní pokles, ve srovnání s rokem 2021 dokonce o více než poloviční. Nejvíce se koncem loňského roku prodávaly jedno a dvoupokojové byty, své kupce však našlo také jedenáct čtyřpokojových. „U dvoupokojových bytů, kde cena za metr čtvereční vycházela nejvýhodněji, stál průměrný byt s čtyřiapadesáti metry čtverečními necelých šest a půl milionu korun,“ dodal Lamka za společnost Trikaya.

Současná situace na nemovitostním trhu, především pak výběr bytů, nicméně kupujícím přeje. Ve více než šedesáti developerských projektech mohou zájemci vybírat z množství překračujícího patnáct set bytů. To je o bezmála čtvrtinu více než před rokem.

„Nejdražší byty se nacházejí v brněnském Komíně. Situace je ale ovlivněná menším množstvím nabízených projektů. V závěsu je Brno-střed a mírně nadprůměrné ceny eviduje také Brno-sever. Z jednotlivých dispozic si pak zájemci za metr čtvereční tradičně připlatí zejména u menších bytů,“ vyjmenoval výkonný ředitel developerské firmy Impera Styl, František Šudřich.

  • Přes dvě stě bytů nabídne přibližně za dva roky komplex Nad Arboretem. Deník o tom psali TADY
Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Jakmile se však vrátí zájemci, kteří koupi bytu odkládali z důvodu drahých hypoték, může se situace rychle proměnit. „Pod povrchem již začíná probublávat silnější nákupní aktivita. Průměrná sazba nových hypotečních úvěrů pokračuje v poklesu, když loni v prosinci dosáhla hodnoty 5,65 procenta,“ okomentoval situaci ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Současně dodal, že postupně dochází k postupnému růstu mezd, a tedy i rostoucí schopnosti domácností utrácet. Pokles cen bytů proto developeři spíše neočekávají, ba naopak počítají spíše s postupným zdražováním nových bytových jednotek.

Z našeho pohledu potřeba nových bytů sílí, poptávka je pouze odložená kvůli problematickému financování a nejistoty kupujících. V dalším období se na brněnském trhu prosadí především ty projekty, které za dostupnou cenu dokáží nabídnout kvalitní a energeticky úsporné bydlení v atraktivních lokalitách,“ podotkl ředitel developerské firmy Trikaya Dalibor Lamka.

Stovky až tisíce korun navíc si Brňané musí připravit na zaplacení nájmu.
Zdražení o stovky korun. Nájmy v Brně letí nahoru, na vině jsou hypotéky

Naopak brněnský ekonom Petr Pelc upozornil, že výraznější rozmrzání brněnského realitního trhu v letošním roce ještě nečeká. Investoři jsou totiž podle něj po rapidním nárůstu cen a rychlém vývoji situace v nákupu nemovitostí spíše opatrní.

„Ceny jsou aktuálně skutečně přepálené. Viděli jsme, že u nových bytů se v loňském roce dlouho držely na stejné hladině a neklesaly, letos by se to možná mohlo změnit a mohli bychom vidět mírný pokles,“ zareagoval Pelc pro Deník.