Podle analýzy společnosti Trikaya je za poslední rok aktuálně volných vůbec nejméně bytů. „V uplynulých letech se do prodeje každé čtvrtletí běžně dostávaly i stovky bytů v developerských projektech. Za poslední kvartál už jen devětatřicet, což je méně než za jakýkoliv jediný měsíc loňského roku. Naproti tomu z trhu během tří měsíců zmizelo bezmála 250 bytů," zmínil výkonný ředitel Trikayi Dalibor Lamka.

V případě některých projektů se developeři podle Lamky rozhodli pozměnit strategii a byty z trhu stáhli za účelem jejich pozdějšího pronájmu. Podobná situace je i v Praze.

V areálu brněmského výstaviště začaly první práce na výstavbě nové multifunkční haly.
Stavba nové multifunkční haly v Brně? Na místě už pracují stroje, podívejte se

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila se pozorovaný pokles schopnosti nakupovat už začíná projevovat ve stavebním útlumu, když klesá počet zahájených bytů.

„Ty tak budou na trhu chybět v momentě, kdy ožije strana poptávky. K tomu může dojít už na přelomu roku, kdy by měly směrem dolů zamířit úrokové sazby. Naopak výrazného zlepšení by měla doznat nálada českých domácností,“ míní Hradil.

Realitní makléřka Milada Vejtesová ze společnosti Profimakléřky však upozorňuje na to, že nálada domácností, a hlavně jejich ekonomické možnosti jsou špatné. Situace se navíc podle ní může dále zhoršovat.

Majitel restaurace Štatl na náměstí svobody Pavel Podsedník volá kvůli bezdomovcům strážníky pravidelně.
Obtěžování na zahrádkách v centru Brna. Bezdomovci žebrají peníze nebo cigarety

„Vysoké úrokové sazby drtí mnoho lidí, kterým skončila fixace hypotéky a museli refinancovat. Mnoho bytů je dnes nabízeno k prodeji z nutnosti, protože jejich vlastníci potřebují peníze. Většina prodejců na tom však není tak špatně a můžou si dovolit spekulovat na vyšší cenu v budoucnu,” myslí si makléřka.

Podle ní se situace v blízké době nezlepší a bytů v nabídce bude v příštích letech stále málo. „Prodejci jsou pořád optimističtí a dokud se sazby významně nesníží, je velká pravděpodobnost, že nemovitosti neprodají,” říká Vejtesová.

Počet nabízených bytů v Brně

4/2023 - 1370
5/2023 - 1283
6/2023 - 1229

Zmenšující se počet nemovitostí na trhu je nepříjemný pro potenciální kupce. Jedním z nich je například Johana Fialová, která v Brně studuje a během pár let zde plánuje se svým přítelem usadit. „Bojím se, že když se počet nabízených bytů stále snižuje, jejich cena půjde nahoru. Chtěli bychom bydlet ve vlastním, ale nevíme, jestli na to budeme mít peníze,” stěžuje si studentka.

Také říká, že nechce bydlet v nájmu. „Podle mě je lepší koupit si byt a pak splácet hypotéku. V tom případě bude celá nemovitost za pár let naše. Nájem naopak budeme platit celý život. Proto se toho dost bojíme,” myslí si Fialová.

Omyl staršího řidiče mohl v pátek v poledne způsobit vážnou dopravní nehodu v Brně.
VIDEO: Ohrožení u Královopolského tunelu v Brně. Řidič se otočil do protisměru

Průměrná cena za metr čtvereční u nového bytu v Brně loni vyšplhala na rekordních 127 200 korun. Od té doby téměř neklesla. Od dubna do konce června 2023 se novostavby v Brně prodávaly v průměru za 126 400 korun za metr čtvereční. „Prodávají se teď hlavně menší byty v cenově dostupnějších projektech. Nejvíce jednotek se prodalo s dispozicí 2+kk,“ oznámil ředitel Trikayi Lamka.

Dvoupokojové byty kupce stály v průměru necelých sedm milionů korun. Nejvíce žádanými lokalitami byly Zábrdovice a Královo Pole.

„Zájem o nové byty v Brně nepolevuje. Zatím sice nejsme na číslech jako před vypuknutím konfliktu na Ukrajině, trh se však začíná postupně vzpamatovávat," tvrdí Lamka. Oproti druhé polovině roku 2022 podle něj za první letošní pololetí narostl prodej o zhruba třicet procent.

Jak to bude dále?

Průměrná nabídková cena za metr čtvereční u novostavby v Brně ve druhém čtvrtletí 2023 byla 126 400 korun.

Ekonom Hradil předpovídá, že v nadcházejícím období na trhu budou v silnější pozici kupující nežli prodávající. „Ze strany České národní banky sice dochází k uvolnění limitu DSTI (vyjadřuje procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu zájemce o hypotéku - pozn. red.), ovšem hypotéky i přesto zůstávají variantou spíše pro úzký okruh vysokopříjmových domácností,“ je přesvědčený ekonom.

Podle něj navíc v české společnosti převládá názor, že současné vysoké úroky hypoték jsou pouze přechodnou záležitostí, což domácnosti motivuje k vyčkávání na příhodnější dobu k nákupu.

MICHAL HRABAL, MAREK BERČÍK

  • Poslechněte si také červnový podcast o nájemním bydlení
Zdroj: Luboš Palata