Brno, které za výstavbou stojí, chce bytové domy postavit poblíž chráněné přírodní rezervace, kde s příchodem jara vykvétají vzácné koniklece. „Když se v lokalitě vytvoří ochranná zóna, která bude v dostatečné vzdálenosti od rezervace, žádný problém nehrozí,“ je přesvědčený Vilém Jurek z organizace Rezekvítek, jež se stará o chráněná území v Brně a okolí.

Koniklece jsou častým cílem zvídavých obyvatel. V době, kdy kvetou, je podle Jurka nápor příchozích na hraně už nyní. Jak se situace změní poté, co v okolí začne bydlet další spousta lidí, nedokáže zatím posoudit.

Strůjci projektu výstavby chtějí vsadit na ekologická řešení. Šestipodlažní domy se zelenými střechami budou například zadržovat a využívat dešťovou vodu.

Rychlé občerstvení si dopřáli Brňané poprvé 1. srpna 1967 v tehdejším Hotelu Passage. Bistro s názvem Quick servírovalo pochoutky od grilovaných kuřat po párky v rohlíku.
První československý fastfood otevřel v Brně před 55 lety: hot dog byl zakázaný

Aby byla zajištěná co největší dostupnost bydlení, půjde především o družstevní variantu. „Oproti původnímu návrhu se změnila skladba. Místo startovacích bytů budou převážnou část zástavby tvořit družstevní, které jako městská část podporujeme. Chtěli jsme obyvatele, již budou mít v Novém Lískovci trvalé bydliště a vybudují si k městské části vztah,“ řekla starostka městské části Nový Lískovec Jana Drápalová.

S kolegy měla v minulosti k záměru řadu připomínek. Týkaly se především parkování a dopravy. „Město zde také vybuduje samostatnou mateřskou školu, do plánů doplnilo vyšší množství zelených ploch a přibydou další hřiště,“ připomněla starostka. V centru zástavby najdou obyvatelé také odpočinkovou zónu a park.

V lokalitě se kvůli nové výstavbě změní i dopravní situace. Posílené budou trolejbusové a autobusové linky městské hromadné dopravy. Klidnější provoz v Travní ulici, která je v blízkosti přírodní rezervace, zajistí vybudování sítě silnic v okolí Petra Křivky. „Při první etapě výstavby a související infrastruktury město nechá vybudovat dostatečný počet parkovacích míst. Celkem jich bude 603, z toho 275 bude v suterénech bytových domů a 328 venku,“ upřesnila Radka Loukotová z tiskového odboru brněnského magistrátu.

Zátěžový test centrální trubice proběhl úspěšně
Vědci budou ve vesmíru hledat druhou Zemi. První úspěšný test byl v Brně

V roce 2018 se proti mohutné výstavbě postavili někteří místní, kteří vytvořili petici. Tu podepsalo asi sedmnáct set lidí. „První etapu bytové zástavby podporuji, i když zeleň, která má být zastavená, vnímám jako takový zklidňující prvek a chodím tam na procházky. U nadcházejících etap mám pochybnosti, jestli to už nebude moc,“ svěřil se redaktorce Deníku Rovnost obyvatel Nového Lískovce Lukáš Kasal.

Rozsáhlý záměr je rozdělený do čtyř fází, které na sebe budou navazovat. V první půjde o stavbu osmi bytových domů v blízkosti napojení Koniklecové ulice na ulici Petra Křivky. Město za výstavbu zaplatí 1,75 miliardy korun. První etapa bude hotová v roce 2025.

BARBORA VOZKOVÁ