Problém sehnat dostupné bydlení pro sebe a děti má například Brňanka Renata Jelenová. Momentálně žije v jednopokojovém bytě, s různě starými ratolestmi je ale takové bydlení nedostatečné. „Ceny jsou nehorázné a většina majitelů chce pronajímat spíše studentům. Ráda bych se vešla do osmnácti tisíc, ale vzhledem k tomu, že za garsonku platím přes patnáct, tak tomu moc nevěřím," svěřila se samoživitelka.

Právě samoživitelé mají v upraveném bodovém systému přidělování obecních bytů v Brně-středu výhodu. „Nově body získávají samoživitelé, kteří mají ve výhradní péči děti, a senioři, kteří žijí sami v domácnosti. Domácnosti s dětmi do tří let věku získávají oproti rodinám se staršími dětmi jeden bod navíc," vysvětlovala mluvčí městské části Kateřina Dobešová. Boduje se i trvalý pobyt na území města Brna.

Top 5 developerských projektů v Brně? Třeba výstavba v bývalém komínském kamenolomu.
Top 5 developerských projektů v Brně: bydlení v kamenolomu i u stanice "metra"

Mezi patnácti byty, které městská část v říjnu nabízí, jsou jednopokojové až třípokojové například v Bratislavské, Příční, na Cejlu nebo i přímo na Zelném trhu. Výše nájemného se pohybuje od 120,89 do 158,75 korun za metr čtvereční. Kupříkladu za pronájem bytu o velikosti 2+1 v Tučkově ulici zaplatí budoucí nájemci měsíčně necelých osm tisíc korun, za garsonku na Cejlu zhruba čtyři tisíce.

Deset z takto nabízených bytů je kompletně zrekonstruovaných, včetně elektroinstalace, koupelny či dveří. „V tomto případě jde o vyšší cenovou kategorii v nájmu. V nižší kategorii nabízíme momentálně pět jen lehce opravených bytů, které nám předchozí nájemci vrátili ve velmi pěkném stavu," vysvětlila Dobešová.

Ve většině zveřejněných bytů chybí kuchyňské vybavení. „Máme dlouholeté zkušenosti s tím, že právě linka je věc, kterou si chtějí nájemci vyřešit sami podle svého vkusu. Pokud ale nájemce nemá zrovna dostatek peněz na to, aby si hned pořídil vlastní, může o ni požádat. Základní kuchyňské vybavení máme k dispozici," popsala mluvčí Dobešová. Výjimkou jsou byty, které mají kuchyňskou linku již nainstalovanou po předchozím majiteli, který si ji při vystěhování neodvezl.

Ilustrační foto
Delší nájem ve startovacím bytě: Zaplať dvojnásob. Zdražení čeká i byty sociální
  • Lidé můžou o v říjnu zveřejněné byty žádat do konce měsíce.
  • Nově musí dokládat všechny skutečnosti potřebné k pronájmu kopiemi dokumentů.
  • Jedná se například o oddací list, doklad o registrovaném partnerství, rodný list nezletilého dítěte, v případě samoživitelů doklad o úpravě poměrů nezletilého dítěte a podobně.
  • Bytová komise následně vybere žadatele podle počtu získaných bodů.
  • V případě rovnosti bodů upřednostní žadatele, který bude v evidenci bez přerušení déle.
  • Bydlet by pak mohli vybraní nájemci zhruba v lednu.

Nová pravidla pro přidělování obecních bytů do pronájmu platí v Brně-středu od prvního července letošního roku. Naposledy nabízela městská část byty v červnu. Tři měsíce pak ponechala stávajícím žadatelům v registru na doložení potřebných dokumentů. Těch bylo před změnou systému bezmála osmnáct set. „Zhruba šedesát procent zatím zareagovalo a dokumenty doložilo. Zpracování spisů ale trvá, takže někteří ještě přibydou," dodala Dobešová.

Nabídku bytů s novými pravidly pro jejich přidělování zveřejnila na svém webu městská část téměř na rok přesně od loňské policejní razie na tamní radnici. Kriminalisté tehdy prověřovali právě machinace s obecními byty.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková