Obrovské zdražení bytů způsobilo hned několik věcí. „Šlo o jedinečnou kombinaci zájmu silných ročníků o vlastní bydlení, výhodných úrokových sazeb u hypoték a dobrého ekonomického vývoje Brna,“ vysvětlil ekonom Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.
Výrazné zdražení zavinili také spekulanti s nemovitostmi. „Lidé, kteří měli dostatek peněz, vycítili, že se byty pomalu zdražují. Tak je nakupovali ve velkém. Cena bytů pak vyletěla strmě nahoru,“ řekl Hatlapatka.
U menších bytů podle něj rostly ceny nejvíc, protože byly nejdostupnější a byl o ně tudíž největší zájem. To potvrdila i regionální manažerka realitní kanceláře Sting Lucie Chvátalová. „Malé byty se prodávaly a prodávají nejvíc. U nich totiž lidem vyjde splátka hypotéky stejně jako placení nájemného. Lidé to tedy na rozpočtu nepocítí a přitom už splácejí vlastní byt,“ uvedla Chvátalová.
To je i případ Vlastimila Sapáka. „Chtěl jsem už konečně bydlet ve svém. Koupil jsem si byt dva plus jedna. Byl poměrně levný, takže mi zbyly peníze i na rekonstrukci bytu,“ pochvaluje si Sapák.
Lidem jde o místo
Ceny bytů rostly také podle lokality. „Lidé jsou ochotni si za lepší místo připlatit,“ vypozorovala Chvátalová. Nejžádanějšími čtvrtěmi jsou Královo Pole, Černá Pole, Žabovřesky a Masarykova čtvrť. „Levnější jsou obvykle sídliště jako Vinohrady, některé části Bohunic, Nový Lískovec a Líšeň,“ podotkla manažerka.
I přes velké zdražení si lidé byty v Brně stále kupují. Svědčí o tom i trvající velký zájem o hypotéky. „Není to sice takový nárůst jako loni, ale pořád se zvyšuje počet hypoték ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku asi o pětinu,“ vysvětlil Hatlapatka.
Své bydlení v Brně chce i Karolína Bláhová. „Byty v Brně se mi sice zdají drahé, ale když chci v tomto městě žít, stejně nemám na výběr. Ráda bych přitom koupila byt v klidné lokalitě se zelení okolo,“ popsala Bláhová.
Další zdražení zřejmě nehrozí. V následujících měsících by se podle odborníků měla situace na trhu s byty stabilizovat. „Lidé, kteří koupili menší byt, budou za nějaký čas chtít větší. Je tedy pravděpodobné, že menší byty možná o něco zlevní a zdražovat budou hlavně luxusní větší byty,“ konstatoval Hatlapatka.
Výsledná cena bytu však prý vždy záleží na schopném realitním makléři. „Vše je dáno poptávkou a nabídkou. Dvě strany jdou proti sobě. Kupující chce zaplatit co nejméně a prodávající chce získat co nejvíc. Velkou roli pak hraje kvalitní makléř, který se dostane k rovnovážné ceně,“ radí Chvátalová.
Vyúčtování energií:
Co s tím, když sice máte přeplatek, ale přesto vyšší zálohy?Byty v Brně: za rok o třetinu dražší
Brno - Chcete si koupit v Brně byt? Pozdě. Ještě loni na jaře si mohla mladá rodina pořídit dvoupokojový byt za milion a čtvrt. Teď si musí připlatit pět set tisíc. Za rok totiž bydlení ve městě zdražilo asi o třetinu. U větších bytů je nárůst ceny ještě viditelnější.
Ilustrační foto.
|
Foto: Filip Mach