„Akceptovala jsem nabídku zelených stát se jejich nezávislou kandidátkou. Nikdy jsem se netajila tím, že volím malé liberální strany. A za ně považuji i Stranu zelených. Přesvědčili mne proto, že před dvěma lety v testu korupce jako jediní obstáli. Navíc je strana perspektivní a oslovuje mladé voliče,“ vysvětlila svoje rozhodnutí Wagnerová.

Dodala, že poté, co minulý týden odešla z Ústavního soudu, si původně chtěla dát pauzu. „Ale přesvědčila jsem se, že teď je pravý čas pro rozhodnutí,“ dodala.

Wagnerová musí svoji kandidaturu obhájit ještě na páteční nominační konferenci. „Máme propracovaný systém primárních voleb. Ale věřím, že delegáti budou považovat za čest Wagnerovou nominovat,“ uvedla jihomoravská předsedkyně zelených Jana Drápalová. Konečná jména kandidátů pak schválí celostátní konference v květnu.

Protože zatím ještě nemá kandidaturu zcela jistou, nechtěla Wagnerová mluvit o svém volebním programu. „Zatím jsem jen oznámila, že mám zájem kandidovat. Je třeba respektovat demokratické procesy ve straně,“ řekla bývalá soudkyně.

Silná konkurence

Ve volebním klání se postaví současnému senátoru za ODS Richardu Svobodovi či například rektoru Vysokého učení technického v Brně Karlu Raisovi, který svoji kandidaturu oznámil předminulý týden. Raise do boje o senátorské křeslo za 59. obvod Brno – město vysílá TOP 09 a Starostové. „Myslíme si, že je natolik výrazná osobnost, která dokáže konkurovat současnému senátorovi Svobodovi,“ sdělil tajemník jihomoravské TOP 09 Petr Štědroňský.

Pokud by se Rais do senátu probojoval, zastával by dále i svůj post na univerzitě. „Myslím si, že obě zaměstnání se skvěle doplňují. Mým cílem je více podporovat propojení vědy, výzkumu a průmyslu v kraji a čerpání peněz z fondů Evropské unie. Ty se dají stále získávat právě na projekty různých technologických center, které v konečném důsledku přinesou pro kraj i Brno více peněz a pracovních příležitostí,“ sdělil rektor, kterému funkční období na univerzitě končí rok po senátních volbách.

Více peněz pro region hodlá při svém případném znovuzvolení shánět i současný senátor za občanské demokraty Richard Svoboda. „Už nyní se snažím ovlivnit například připravovanou novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Kvůli ní může Brno přijít o stovky milionů korun. Také se chci dále podílet na tvorbě důležitých zákonů,“ sdělil senátor.

Podle brněnského politologa Michala Pinka je těžké odhadovat, který z kandidátů se nakonec do senátu dostane. „I když se říká, že do senátu volí lidé osobnosti a ne strany, má na výsledky voleb největší vliv aktuální politická situace. Lidé si nakonec většinou vyberou podle strany, pod kterou se kandidát do voleb přihlásí,“ sdělil politolog.

Své kandidáty mají už i další strany. „Chci se zaměřit především na sociální problémy. Hlavně pak na vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, ve kterých stále vidím rezervy,“ uvedla sociálně demokratická kandidátka Stanislava Slavíková. Ta je v současnosti předsedkyně jihomoravské rady Českomoravské komory odborových svazů.

Na sociální oblast se plánuje v případě svého zvolení zaměřit i lidovecký kandidát a bývalý ředitel brněnské Nemocnice u Milosrdných bratří Daniel Rychnovský. „Chci zajistit dostupnost lékařské péče pro všechny a zamezit dalšímu zdražování ve zdravotnictví,“ uvedl Rychnovský.

Svého kandidáta si už vybrali i komunisté, které bude zastupovat technik Martin Říha. Věci Veřejné zatím nikoho na senátorské křeslo nenavrhly.

První kolo senátních voleb se uskuteční na podzim ve stejný den jako volby do krajského zastupitelstva. Případné druhé kolo pak o týden později. Přesný termín ještě musí vyhlásit prezident Václav Klaus.