Lidem z vedení místní organizace vadí, že je Levíček, spolu s dalším nespokojencem Jakubem Solařem, veřejně obvinil z účelového náboru nových členů. „Navrhli jsme krajskému výboru udělit jim stranické tresty. Uváděli do novin nepravdivé informace. Nabírání členů do naší organizace prošetřila regionální i krajská revizní komise a obě shledaly, že je vše v pořádku,“ potvrdil informaci Brněnskému deníku Rovnost místopředseda místní organizace Pavel Wisman.

Podle stanov strany za zmíněné provinění hrozí ztráta funkcí, pozastavení členství, nebo vyloučení. Přímo Levíček tento fakt nechtěl zatím komentovat. „O usnesení výboru vím. Zatím je ale brzy abych k němu zaujal stanovisko,“ řekl Levíček.

Druhý z provinilců, Solař, se o návrhu na potrestání dozvěděl až včera od redaktora Rovnosti. „Ovšem nepřekvapuje to. Potvrdila se má slova. Už když jsem na podezřelý nábor členů upozornil, říkal jsem, že je jasné, že mne vyloučí. Spíše než za to, že jsem mluvil s médii je to trest za to, že jsem se odvážil mluvit proti současnému vedení strany,“ zdůraznil Solař.

Za stejné stranické provinění vyloučil krajský výbor strany už na začátku října tehdejšího předsedu organizace Brno-sever Jana Mandáta. Podle něj se v současnosti snaží vnitrostranickou opozici potírat současné dominantní křídlo strany kolem brněnského předsedy Jaroslava Kacera a krajského šéfa Jana Vituly. „Dlouhodobý vývoj ve straně směřuje k vytvoření homogenního celku těch, co souhlasí s Kacerem a Vitulou. Vadí jim každý, kdo není členem stáda a nejde s nimi. Vylučování za jiný názor je trochu jako za totality,“ kritizoval Mandát.

Jeho kritiku místopředseda Wisman odmítl. „Strana si schválila mediální postup pro všechny členy. V něm je stanoveno kdo a k čemu se má vyjadřovat. Pokud se někdo podle něj neřídí, musí počítat s adekvátní dohrou. Zvláště když do médií lže,“ prohlásil Wisman,

Rozdělení strany na křídla odmítl. „V prvních volbách předsedy dostal Levíček devětadevadesát procent hlasů. Po roce a půl měl dva protikandidáty. Když dalo pětašedesát volitelů jasnou důvěru Kacerovu programu, nelze mluvit o nějakých křídlech,“ řekl Wisman.

Krajský předseda Vitula upozornil, že o vyloučení Levíčka se Solařem dosud není rozhodnuto. „Vynasnažíme se s oběma muži sejít a vyjasnit si názory. Ovšem chápu, že situace na severu je napjatá a organizace vnímá mediální výroky jako poškozující,“ uvedl Vitula.

Zároveň odmítl nařčení, že vylučováním se vypořádává s oponenty. „Tolik lidí mi už řeklo názory, s nimiž nesouhlasím, že kdybych je měl všechny vylučovat, zůstanu ve straně sám,“ řekl Vitula.

Také brněnský předseda Kacer se proti kritice ohradil. „Samozřejmě v každé velké skupině lidí se mohou vyskytnout různé názory. Ale spekulace o rozštěpení jsou bezpředmětné. Ve straně fungují demokratické postupy klíčových otázek. Každý ze členů má možnost říct svůj názor. Ale je potřeba respektovat pravidla,“ uvedl Kacer.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka je ovšem rozdělení stran na více názorových proudů zcela obvyklé. „Příkladem je brněnská ODS, v níž existuje neustálé pnutí už od jejího vzniku. Ale málokdy se názorové střety řeší přímo vyloučením ze strany,“ podotkl Kopeček.

Top 09 je podle něj výjimečná propracovaným systémem stranických trestů. „Výhoda je, že je tento systém čitelný. Na druhou stranu může teoreticky posloužit i při vedení vnitrostranického boje. V Brně je už těch vyloučených v TOP 09 docela dost. Nemusí to být nejlepší reklama pro voliče,“ upozornil Kopeček. Narážel na to, že strana vedle Mandáta vyloučila už v březnu jeho kritiky tehdejšího předsedy Levíčka Maria Němce a Pavla Palečka.

Zatímco voliče mohou tahanice ve straně zmást, koaliční partneři TOP 09 v brněnských městských částech jsou zatím klidní. I například v Černovicích, kde na začátku listopadu museli problémy v koalici řešit smírčím řízením. „Smírčí řízení pomohlo a koalice funguje. I kdyby u nás TOP 09 některého zastupitele vyloučila, budeme s ním o podpoře koalice jednat jako nezávislým zastupitelem,“ uvedl předseda místní organizace ODS Ludvík Kadlec.

Také celostátní vedení TOP 09 nemá s děním v Brně problém. „TOP 09 v Jihomoravském kraji v žádném případě netrpí žádným rozkolem. Naopak jde o jednu z nejaktivnějších krajských organizací. Politika je a měla by být dynamická a to, že se dějí i změny ve členské základně, k tomu jednoduše patří. Pokud se někde objeví problémy, považuji za známku odpovědnosti snahu je co nejdříve řešit a nezametat pod koberec,“ uvedl generální sekretář strany Pavel Severa.