Ačkoliv před Vánoci jeho centrum Kantorfitness fungovalo alespoň v omezeném režimu za dodržování přísných hygienických opatření, nyní je přes tři měsíce zcela zavřené.

Od začátku pandemie Kántor a jeho kolegové respektují nařízení vlády. Otvírali a zavírali brány pro sportovce podle aktuálních vyhlášek. „Stálo nás to spoustu vynaloženého času, energie a peněz. Nehledě na to, že sami lidé z toho byli zmatení," komentuje rok přetrvávající nejistotu.

Devatenáct lidí cvičilo v odpoledních hodinách ve fitness centru v Ivančicích na Brněnsku. Při kontrole na konci minulého týdne je tam přistihli policisté.
Zásah v posilovně: policisté překvapili v Ivančicích skoro dvacítku cvičících

Kántor má obavy, že se plno návštěvníků po rozvolnění do posiloven nevrátí. „Nic nedělají a akorát zleniví u televize. Začali jsme točit online videa, aby aspoň takto s námi lidé mohli cvičit. V první vlně jsme to dělali zadarmo na facebooku, teď aspoň za symbolickou cenu na webových stránkách,“ popisuje snahu o udržení kontaktu s klienty.

Nedostatečné kompenzace

Majitel a instruktor individuálních i kolektivních lekcí však zažívá nejčernější ekonomické scénáře. „Každý měsíc jsme hluboko v mínusu. Prostory našeho centra jsou navíc městské a ve druhé a třetí vlně jsme nedostali ani korunu úlevu na nájmu," vysvětluje.

Nové sdílené skútry v centru Brna.
Další novinka po kolech a koloběžkách: Brno dobývají sdílené skútry

Státní kompenzace jsou podle něj nedostatečné a zdaleka nepokryjí základní výdaje. „Nechápu, proč se neodškodňuje na základě EET jak třeba v Rakousku. Tam se podívají na částku z tržeb v minulém roce a dostanou stoprocentní odškodnění v té výši,“ zamýšlí se Kántor.

Pokud mu stát neumožní fungovat, uvítal by alespoň zprostředkování peněz na nájem, energie, dezinfekce a další. „Nemůžeme mít otevřené okénko jak restaurace nebo kavárny,“ dodává Kántor.

Upozorňuje i na to, že existují sportovní střediska, která na kompenzace ani nedosáhnou.

BARBORA PEŠTÁLOVÁ