Zástupci firmy se v pondělí setkali s vedením bohunické radnice, aby projednali další využití areálu. „S bytovou výstavbou nepočítáme. Neumožňuje nám to územní plán. V hře je vzdělávací centrum, takzvaný kampus,“ řekl jednatel firmy November Rain Petr Liškutín.

Bohunický starosta Miloš Vrážel potvrdil, že plocha je podle územního plánu stabilizovaná a proto v areálu nelze stavět nové budovy ani přestavovat stávající. „Zástupci firmy si na schůzce ujasňovali, co mohou na pozemcích zřídit,“ řekl starosta.

Upozornil, že městská část si nepřeje, aby na pozemcích vznikla nová bytová zástavba. „Museli bychom například zajistit novou kanalizaci. Na to nemáme peníze,“ uvedl Vrážel. Pokud bude chtít firma postavit v areálu byty, musí zastupitelstvo města Brna schválit změnu územního plánu. Ten navíc určuje, že pozemky a budovy musí být využité pro školství. Městská část může územní plán jen připomínkovat. „Je to složitý proces. Liší se případ od případu,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Firma November Rain koupila část areálu a budov za 41,5 milionu korun od brněnské soukromé Vysoké školy Karla Engliše. Ta majetek získala za čtyřicet milionů od kraje. Od poloviny prosince je společníkem nového majitele pozemku firma se sídlem v Lichtenštejnsku.

Na pozemek se původně chtěla přestěhovat vysoká škola. „Nepodařilo se nám ale sehnat úvěr na nákup a rekonstrukci, proto jsme oslovili dalšího investora,“ uvedla kvestorka Jarmila Vašulková. Dodala, že navýšení ceny pokrylo daň z převodu nemovitostí a náklady spojené s konzultacemi daňového poradce a advokáta.

Kraj teď čelí kritice bývalého ředitele krajského úřadu Jiřího Crhy, že majetek prodal pod cenou. „Po změně územního plánu by se mohla cena pozemků vyšplhat až na sto milionů,“ domnívá se Crha. Kraj si ve vlastnictví ponechal hlavní budovu, kterou poté směnil s magistrátem za školské pozemky.

Kritiku Crhy odmítá. „Znalec odhadl cenu až na 40 milionů. Snažili jsme se předtím pozemek prodat už jednou, ale bez úspěchu. Protože se žádný zájemce neobjevil, rozhodli jsem se nabídnout majetek tomu, kdo dá alespoň čtyřicet milionů. Tímto zájemcem byla Vysoká škola Karla Engliše,“ sdělil mluvčí kraje Jiří Klement. Hejtman Hašek požádal, aby postup kraje prověřilo státní zastupitelství.

Jiří Fajkus z realitní kanceláře Real Spektrum označil pozemek jako atypický. „Prakticky je k ničemu. Najít mu kupce není jednoduché,“ poznamenal.