Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Ten začal projednávat obvinění z toho, že Kvapil spolu s Radovanem Novotným přebírali úplatky a zneužívali pravomoci veřejného činitele. Další kolo výslechu svědků je na programu 21. června.

„Na svého přítele Radovana Novotného jsem se na podzim minulého roku obrátil s prosbou, aby ověřil zvěsti, které kolují o tom, že někdo z naší radnice bere úplatky. Jsem starosta, kandidoval jsem na poslance a podobné věci mě nemohou nechat chladným,“ uvedl Kvapil. Zároveň zopakoval, že on úplatky nikdy nebral. „Nikdo mi nice nenabídl, o nic jsem nepožádal, nic jsem nedostal,“ rezolutně tvrdí Kvapil.

Podle něj má naopak vřelý vztah k úplatkům vedoucí projektu Sonocentra Richard Kocman. Tedy spolupracovník Jiřího Štopla. Muže, který bývalého starostu z korupce obvinil. „Když jsem se o něm bavil se společným přítelem Petrem Lamplotou, řekl mi, že Kocman investorům schválně povídá o problémech, které neexistují. Zároveň jim tlumočí požadavek na úplatek, který ovšem končí v jeho kapse. To mě na něm mrzí, protože znám jej i jeho matku, která je starostkou Maloměřic a Obřan,“ prohlásil Kvapil.

Právě fámy o úplatcích si Kvapil chtěl údajně ověřit při lednové schůzce se Štoplem, kterou domluvil Radovan Novotný. „Snažil jsem se na Kocmana zavést řeč. Řekl jsem, že mně zklamal. Štopl ovšem stále zaváděl řeč jinam. Pořád mluvil jen o penězích. To mi připadalo nevhodné. Předpokládal jsem, že to bude první seznamovací schůzka,“ řekl soudu Kvapil.

I Richard Kocman ve středu předstoupil před soud jako svědek. Proti Kvapilovu obviněn se ohradil. „Nikdy jsem peníze po investorech na placení úplatků nepožadoval. Nikdy ke mně ani nedospěla informace o tom, že se o mně tvrdí, že o úplatcích mluvím,“ uvedl Kocman.

Soudu také popsal, kdy začaly první problémy kvůli Sonocentru. „Starosta s nimi přišel v prosinci při veřejném projednávání.“ řekl Kocman.

Dodal, že tehdy Kvapil začal vyžadovat speciální dopravní studii pro Sonocentrum. „To byl nestandardní požadavek, přesto jsme jej splnili,“ řekl Kocman. O dalších problémech se pak už dozvídal především od podnikatele Štopla. I on ve středu před soudem déle než tři hodiny svědčil. „V lednu se mi ozval společný známý Petr Zoufalý s tím, že mám zavolat Novotnému kvůli Sonocentru. Ten mi pak při schůzce sdělil, že za minulý projekt Platinium jsme nedali starostovi ani flašku. Řekl si o čtyři miliony korun, pak slevil na pouhé dva. Na schůzi s Kvapilem, kterou dohodl, jsem se následně přesvědčil, že v tom starosta jede taky,“ uvedl Štopl.

Obžalovaný Novotný ovšem jakoukoliv vinu popřel. „O láhvi vína pro starostu jsem mluvil právě pro to, abych Štopla přesvědčil, že od nikoho úplatky nebere. Peníze jsem chtěl za poradenství při jednání s hygienou, odborem životního prostředí i státem, kterému patří část potřebného pozemku,“ bránil se Novotný.

ONLINE

15:11 - Podle Štopla rozhodně nejde o politickou kauzu. "Nejsem politik, s politiky se nestýkám. Chodím jen k volbám. Přece bych neriskoval projekt za 300 milionů a osobní vztah s lidmi v Brně kvůli politickým hrátkám," tvrdí Štopl.

14:40
- Štopl tvrdí, že je o účasti starosty Kvapila na celé kauze přesvědčen. "Právě pro to jsem si s ním chtěl dát schůzku. Z ní jsem odešel přesvědčen, že v tom jede taky," řekl Štopl.

14:15
- Od půl druhé odpoledne vypovídá iniciátor kauzy Jiří Štopl. Popírá, že si Novotného najal. "Všechny pravomoce při legální prosazování stavby měl vedoucí projektu Kocman. Novotný žádal o peníze, což jsem chápal jako žádost o úplatek," řekl Štopl.

12:35
- "Kvapila jsem znal šest let, měli jsme dobré vztahy. Když jsem se dozvěděl, že v kauze figuruje, byl jsem překvapen," tvrdí Hoskovec.

12:13
- Jako svědek stanul před soudem podnikatel Petr Hoskovec.

12:09
- Podle právníka Radima Novotného Kárima Titze není Kocman moc důvěryhodný. "Ve svých výpovědích poněkud tápe," tvrdí Titz.

11:42
- Svědek mluví o dopravní studii, kterou si starosta Kvapil vyžádal na podzim minulého roku. "Byl to nestandardní požadavek. Studie nemohla nijak ovlivnit vydání stavebního povolení. Přesto jsem ji vypracovali," uvedl Kocman

11:39 - Kocman odmítá Kvapilovo tvrzení, že právě on šíří fámy o úplatcích v Žabovřeskách. "Nikdy jsem peníze po investorech na úhradu úplatků nepožadoval. Nikdy ke mně ani nedospěla informace o tom, že se o mně tvrdí, že o nich mluvím," uvedl Kocman.

11:26 - U soudu po pětiminutové přestávce vypovídá Richard Kocman, vedoucí projektu Sono centra.

09:33 - Soud s Alešem Kvapilem a Radovanem Novotným začal zhruba pět minut před třičtvrtě na devět. Žalobce Ivan Hrazdíra obvinil oba muže že spáchali zločin přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Právníci obžalovaných navrhli ze všeho nejdříve vyřazení kontroverzní nahrávky jednání o údajném úplatku. "Byla pořízena bez vědomí účastníků, tedy nezákonně," upozornil Kvapilův právník Milan Staněk.
Vše o korupční kauze v brněnské ODS čtěte ZDE