Od čtyř hodin odpoledne se sejdou lidé v parku na Slovanském náměstí. „Nejvíce se vždy těší na opékání špekáčků přímo v historickém centru Králova Pole. Oblíbené je i pálení čarodějnice. Zapálíme ji o půl sedmé večer, aby se mohly účastnit děti,“ uvedla mluvčí městské části Olga Pelcová.

Vstup na akci je zdarma. Součástí programu jsou také čarodějnický bál, různé soutěže a koncert skupiny Cech.

Tipy Rovnosti na pálení čarodějnic v Brně
- Pálení čarodějnic v líšeňské Rokli, od 14.00, vatra, dva koncerty, špekáčky, hry
- Pálení čarodějnic na Slovanském náměstí, od 16.00, vatra, čarodějnický bál, špekáčky
- Čarodějnice v Bohunicích, od 17.00 vatra, májová zábava
- Čarodějnická odběr ve FN Brno, od 6.30 do 13.00, sestry v tématickém oblečení
- Čarodějnice v Bystrci, od 16.00, skákací hrad, vystoupení klaunů, moderátor Petr Švancara
- Čarodějnice v Židenicích, od 15.00, vatra, kapely, hry, dětský karneval
- Čarodějnice v Řečkovicích, od 17.00, špekáčky, čarodějnické malování na obličej, špekáčky

Pro lidi v Bohunicích připravili pálení čarodějnice tamní dobrovolní hasiči. „Jako jedni z mála děláme paletovou vatru. Je totiž vysoká. Program začne v pět hodin odpoledne, pálení o hodinu později,“ řekl organizátor Daniel Švehla.

Pro děti za tamní hasičskou zbrojnicí připraví i různé soutěže a skákací hrad. Za nasbíraná razítka získají děti sladkosti či špekáček. Vstup pro děti je zdarma, pro dospělé padesát korun.

Pálením čarodějnic v Bystrci bude jako moderátor provázet bývalý brněnský fotbalista Petr Švancara. Lidé se sejdou na ragbyovém hřišti v ulici Jakuba Obrovského ve čtyři hodiny odpoledne.

Především pro děti nachystali různé aktivity zástupci Lesů města Brna v Areálu u mravence Lesíka v Řečkovicích. „Připravili jsme deset různých soutěží, třeba skákání v pytli či závody v rozvazování suku,“ sdělila organizátorka Lenka Špidurová. Vstupné je devadesát korun, děti do patnácti let neplatí nic.

V Židenicích lidem zahraje třeba Roman Dragoun. „Různá jídla připraví lidé z místních restaurací,“ sdělil židenický starosta Aleš Mrázek. Akce se koná v areálu Bzzzukot od tří hodin odpoledne. Vstup je zdarma.

Doporučení hasičů na pálení čarodějnic doma
- Lidé musí pálení čarodějnic předem ohlásit příslušnému územnímu sboru hasičů.
- Ohlásit se pálení může přes internet na stránce www.paleni.izscr.cz.
- Lidé by měli dobře zvolit umístění ohniště. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně jeden metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně padesát metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný.
- Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití pevného podpalovače, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.
- Mít připravený dostatek vody, kdyby se oheň vymykal kontrole. Vhodná je proto spolupráce s místní jednotkou dobrovolných hasičů.