Havárie měla za následek rozsáhlé přerušení dodávek vody na území města Brna. „V současné době je již havárie lokalizována - v kolektoru před nemovitostí Koliště 57. Došlo k havárii na vodovodu průměru 500 milimetrů,“ přiblížila v sobotu odpoledne Renata Hermanová, mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací, které zabezpečují dodávky pitné vody pro více než čtyři sta tisíc obyvatel.

Vizualizace - Velký městský okruh - Tomkovo náměstí.
Nový posun pro šaliny pod mostem: trať na Tomkově náměstí povolili úředníci

Technickými zásahy na vodovodní síti se podařilo pracovníkům vodáren postupně obnovovat dodávku vody. „V současné době je již dodávka vody obnovena v plném rozsahu. V oblastech, kde došlo k přerušení dodávek je možný krátkodobý výskyt zákalu vody, na jehož odstranění intenzivně pracujeme," doplnila mluvčí vodáren.

S odstraňováním následků havárie pomáhali také hasiči. Masivní únik vody do podzemních kolektorů ve středu Brna jich zaměstnal několik desítek.

„Krátce před půl devátou jsme vyslali jednotky na ulici Ponávka v Brně, kde mělo dojít k významnému úniku vody do podzemního kolektoru. Průzkumem a konzultací se zaměstnanci vodáren a technických sítí hasiči zjistili, že voda je v prostoru kolektorů v délce několika stovek metrů a odhadem se jednalo o několik tisíc kubíků vody," upozornil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči likvidovali požár skládky u Bratčic.
Požár skládky u Bratčic na Brněnsku: hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu

Kolektory jsou v místě zhruba pětatřiceti metrů pod povrchem země. „To výrazně limitovalo výběr vhodných čerpadel pro danou situaci. Hasiči nakonec vodu odčerpávali ze dvou míst vzdálených asi šest set metrů," pokračoval mluvčí s tím, že energetici zajistili odpojení vysokonapěťových rozvodů v podzemí a zaměstnanci vodáren zastavili přívod vody. "Čerpání se ukázalo jako efektivní, nicméně hladina klesala jen velmi pomalu. Před sedmnáctou hodinou jednotky činnost na místě ukončily. Žádné bezprostřední ohrožení již na místě není. V dalším čerpání budou pokračovat zaměstnanci Technických sítí Brno," doplnil v sobotu večer Mikoška. Na celé akci se podle něj podílelo jedenáct jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Problémy se zásobováním vodou měly i brněnská Nemocnice Milosrdných bratří a Fakultní Nemocnice u svaté Anny. „Náhradní zásobování bylo operativně zajištěno, takže pacientů se tento problém nedotknul," přiblížila na facebooku brněnská primátorka Markéta Vaňková.