Podobně reagovala například Monika Řezníčková. Ta podotkla, že se lidé potřebují bavit a v jižních zemích jsou hlasitější projevy součástí tamní kultury. „Je to život! Co jsme dělali my, když jsme byli mladí? Byl někdo třeba ve Španělsku nebo Itálii? Mám ráda muziku a tanec, je to pro lidi zároveň terapie. Jsem upřímně ráda, že se lidé baví. Pokud něco takového nechtějí, můžou se odstěhovat někam na samotu, kde je úplný klid,“ řekla žena z Brna.

Ne všem jsou ale hlučné akce v městské části zcela po chuti. Své o tom ví Magdaléna Charvátová, která Deník upozornila na občasný nadměrný hluk v bývalém areálu Zetoru. „Někdo tam i přes den pouští na plno reproduktory, že nám skáčou doma hrníčky a bolí z toho uši. Občas i v noci, dříve jsme volali policisty, ale už jsme to vzdali. Snad to tam brzy zbourají a bude klid,“ nešetřila Charvátová kritikou.

Naopak Miroslavu Musilovi nevadí tolik hlučnější kulturní akce, jako spíš vytížená dopravní situace v městské části. „Neuškodilo by, kdyby se hlučnost zklidnila hlavně v noci. Jsou doby, kdy je to v Maloměřicích v noci jak v pravé poledne, navíc když někdo prohání auto nebo motorku kolem půlnoci vysokou rychlostí, nedá se kvůli hluku ani pořádně vyvětrat. Během dne takové jednání ještě pochopím, protože je obecně zvýšená hustota provozu, a to primárně na hlavní trase,“ poznamenal Musil.

Končící ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.
Naše vína jsou perfektní, ale lidé si připlatí, říká končící ředitel Machovec

Přestože petici propaguje v městské části Brňanka Jana Jeřábková, dokument ve skutečnosti založili pražští aktivisté. Od začátku jejího šíření prozatím petice posbírala přes patnáct set podpisů z celé České republiky, a to v návaznosti na nejrůznější problémy s hlukem v odlišných lokalitách. „Nejedná se o rušení kulturních a jiných událostí, ale alespoň o minimální ochranu okolních obyvatel a živočichů,“ vysvětlila Jeřábková.

Samotný dokument si přitom klade za cíl změnu současné legislativy tak, aby chránila právo lidí na zdraví, příznivé životní prostředí, pohodu bydlení, právo na užívání zahrad a nemovitostí, právo na spánek a neupřednostňovala bezohledný hudební či obdobný byznys. „Petici, včetně právního i odborného hlediska, předáme poslancům, senátorům a příslušným orgánům státní správy s žádostí o nastolení změny,“ uvádí na webových stránkách její autoři.

Herec Bolek Polívka.
Komplikace. O zázemí Divadla Bolka Polívky i kina Scala bude jasněji až v září

Zda se představitelé Maloměřic a Obřan budou podpisovým archem zabývat, se redakci Deníku dosud nepovedlo zjistit. Na opakované pokusy o zkontaktování a zaslané dotazy redaktorů nikdo z vedení městské části neodpověděl.

Petice proti nadměrnému hluku
•Aktuálně koluje v brněnských Maloměřicích a Obřanech.
•Kromě signatářů si našla také své odpůrce.
•Dokument založila pražská iniciativa proti hluku.
•Někteří obyvatelé však petici šíří rovněž v Brně.