Pokud Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC a Středoevropský technologický institut CEITEC v Bruselu uspějí, přiteče na jih Moravy v příštích letech téměř osm miliard korun.

Analýze obou projektových žádostí věnovali ministerští odborníci několik měsíců. Museli totiž pečlivě zvážit, zda mají vůbec šanci na úspěch. „Nyní už intenzivně pracujeme na přípravě projektové dokumentace k odeslání Evropské komisi. A v tuto chvíli nevidíme důvod, proč by neměla podpořit oba dva projekty,“ potvrdil mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Gabriel.

Několik připomínek přesto experti měli. Především oběma brněnským gigantům doporučili, aby byli ve svých požadavcích střídmější. A zkrátili jim navrhované rozpočty. Zatímco Středoevropský technologický institut chtěl z Evropy původně získat 6,2 miliardy korun, na doporučení ministerstva do Bruselu poputuje žádost o příspěvek o bezmála miliardu nižší.

Podobně je na tom i Mezinárodní centrum klinického výzkumu. „Původní rozpočet, který jsme na začátku předložili, činil 3,9 miliardy korun. Takto vytvořený návrh ministerstvo zkrátilo na 2,68 miliardy. A následně došlo ještě k nepatrnému krácení na 2,635 miliardy korun,“ vysvětlil ředitel Fakultní nemocnice u Svaté Anny Petr Koška.

Definitivní verdikt specialistů Evropské komise padne pravděpodobně ještě před koncem letošního roku. A zatímco až dosud každý z uchazečů o podporu unie bojoval především sám za sebe, teď jde o takřka týmovou hru. Projektová žádost, kterou ministerstvo školství do Bruselu posílá, totiž reprezentuje schválené projekty za celou Českou republiku. „Všechny se tak dostávají na stejnou loď,“ podotkla mluvčí Středoevropského technologického institutu Jana Šilarová.

Vědecké týmy Středoevropského technologického institutu, který je společným projektem brněnských univerzit, se mají zabývat hlavně výzkumem v nelékařských oborech.

Cílem projektu ICRC, na němž se podílí také soukromá americká klinika Mayo, je naopak spojit vědu a výzkumu s praktickou medicínou. Na základech centra, které má do tří let vyrůst v areálu nemocnice u svaté Anny, začali v červnu pracovat stavaři.

Oba projekty se tak vzájemně doplňují. Přitom ještě nedávno spolu zároveň také soupeřily. Na několik měsíců se totiž právě kvůli žádosti o peníze ze stejného zdroje staly konkurenty. Úkolem, před který je ministerští experti postavili, proto bylo také vyjasnění hranice mezi oběma projekty.

Například výzkumné týmy jednoho z původně devíti programů technologického institutu tak přešly do ICRC. „Svým zaměřením a potřebami přístrojového vybavení více odpovídaly právě zaměření druhého projektu,“ potvrdila Šilarová.