Univerzitní kampus, v němž se soustředí vědci z různých fakult, považuje Gazdík za výborný nápad, který se podařil představitelům Masarykovy univerzity dotáhnout. "Těším se také na otevření simulačního centra, které jsem si mohl prohlédnout. Otevře 13. června a bude to nejen evropská, ale světová špička," zmínil.

V prostorách Ceitecu se v úterý konal pátý ročník Národního dne velkých výzkumných infrastruktur České republiky. Za hlavní téma konference Gazdík označil způsob placení výzkumu v budoucnosti. "Bavili jsme se zejména o tom, jak bude nová vláda přistupovat k financování výzkumu v dlouhodobějším období. Ujistil jsem vědce, že je podpoříme na základě jasných dat, ne jako v minulosti, třeba z důvodu nějakého politického rozhodnutí," nastínil Gazdík. Podle něj excelentní vědecká zařízení nemusí mít strach o to, že kvůli financování třeba nějaký z výzkumů nedokončí.

CEITEC slaví deset let
Brněnské výzkumné centrum Ceitec slaví. Chtějí patřit mezi špičku

Vědecká pracoviště v kampusu, která si Gazdík prošel, na něj udělala dojem. "Ceitec je českou výzkumnou perlou. Ujasnili jsme si také přinos zdejších vědců ve výzkumu Covid-19. Obecně je zdejší ústav evropskou špičkou ve zkoumání vnějších vlivů na lidský organismus," pochválil Gazdík.

Na Brno má osobní vzpomínky. Vystudoval totiž Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. "Bydlel jsem na kolejích v pavlačovém domě tam, kde nyní stojí Vaňkovka. Bylo nás na pokoji patnáct a děly se tam neskutečné věci, veskrze na to vzpomínám v dobrém," připomněl si svá studentská léta Gazdík.

ŠIMON HERMAN