Brněnskou káznici na Cejlu čekají změny. Zástupci spolku Tripitaka rozhodli o příštích úpravách areálu. Ve tříletém plánu chtějí zastavit chátrání budovy a počítají s přestavbou vstupu i se vznikem nových uměleckých prostor.

Plán pro Káznici v úterý představil koordinátor projektových aktivit David Oplatek. „Plán reaguje na rostoucí zájem lidí a skupin z brněnské kulturní komunity dlouhodobě v káznici působit či zde pořádat vlastní akce. Chceme se i více věnovat práci s historickým odkazem místa a jeho zpřístupňování všem zájemcům,“ uvedl.

V prostorách bývalého vězení nyní sídlí komunitní centrum Barvy brněnského Bronxu. Budova poskytuje zázemí i umělcům a spojuje aktivity kreativců ve společném projektu Káznice žije. „Káznice se stala prostorem pro spoustu kulturních akcí, funguje zde komunitní centrum, umělecké ateliéry, rezidenční program pro hostující umělce i prohlídkový okruh pro zájemce o historii,“ popsal Oplatek.

V plánu do roku 2026 spolek Tripitaka, který komunitní centrum zřizuje, chce ve spolupráci s Turistickým informačním centrem zajistit provoz v barokní části káznice. Jedná se především o kapli, sál Robotárna a cely smrti. Spolek rovněž zvažuje posílit nabídku vzdělávacích programů pro veřejnost a pravidelné komentované prohlídky.

close Bývalá brněnská káznice mezi ulicemi Bratislavská, Soudní a Cejl. Ilustrační foto. info Zdroj: Magistrát města Brna zoom_in Bývalá brněnská káznice mezi ulicemi Bratislavská, Soudní a Cejl. Ilustrační foto.

S vazbou na lokalitu Káznice chtějí zástupci spolku rozvíjet i umělecké prostory. Nově dostane prostor i scénické umění jako divadlo, tanec, nebo i nový cirkus. „Chtěli bychom i nadále šířit myšlenku projektu Káznice žije a rozšiřovat ponětí o káznici jako kulturní instituci a významném historickém místě v Brně,“ tvrdí Oplatek

V příštích třech letech chce spolek vybudovat nový vstup s recepcí, seminární místnost, divadelní sál a uměleckou galerii. Revitalizace se má dotknout vstupního dvora nebo střech. Spolek počítá i se zajištěním bezbariérového přístupu do objektu káznice. „Věříme, že se nám tak daří dostávat káznici na kulturní mapu a že zde i díky naší aktivitě rodí pevný základ budoucího Kreativního centra,“ uzavřel Oplatek.

Projekt Kreativního centra je plánem města Brna. Sdružování umělců pod střechou bývalé káznice by podle informací dostupných na webu projektu mělo vést k rozvoji přilehlé lokality, takzvaného brněnského Bronxu. Přestavba by mohla začít už v roce 2025.

FESTIVAL FAKTOR K

Od středy 4. října se v káznici koná festival Faktor K, který spojuje umění s komunitním přesahem. „Propojení nezávislého umění s prostorem starého opuštěného vězení slibuje unikátní a nezapomenutelný zážitek. Zvláště když je programová nabídka žánrově pestrá a využívá všechny veřejně přístupné prostory v Káznici,“ upozornil ředitel festivalu Faktor K Pavel Strašák. Akce se v Káznici koná do soboty 7. října.

Káznice fungovala skoro dvě stě let jako vězení pro politické odpůrce. „V káznici věznili své odpůrce Habsburkové, nacisté a poté i komunisté. Mnoho lidí tam bylo neprávem popraveno," uvedl dříve Deníku ředitel Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha. S počátkem nového tisíciletí začal areál postupně chátrat. V budově, kterou vlastní město Brno od roku 2018, sídlí kulturní a komunitní centrum Barvy brněnského Bronxu.