Takto trpělivě čekají (a pak útočí) některé šelmy na své oběti, které později sežerou. Taková je taktika nákupu akcií na burzách (jinými šelmami, makléřskými).

A nějak podobně zřejmě smýšlejí i lidé, kteří pro sebe v posledních týdnech hledají nějaké bydlení. Ceny bytů jdou dolů a podle odborníků ještě půjdou. Podle nich tedy nemá smysl si teď kupovat střechu nad hlavou.

Jenže ouha: tak jednoduché to není. Někteří možná čekají, ani nevědí na co. Nové byty, i ty v cihlových domech, podle odborníků zůstanou na současných cenách. A dokonce naopak, mohou ještě zdražit.

Ušetřit tak mohou jen ti, kteří nemají dost peněz. Nebo tací, kterým nevadí bydlení v panelových domech. Ostatní čekají podle všeho marně, takže pokud mají dost peněz nebo dobrý plat, měli by si uvědomit, že jejich kořist je tady. Nechráněná, jasně viditelná.

A třeba budou mít pravdu ti makléři, kteří jsou v menšině: Pokud je nějaká doba pro nákup bytů, je právě teď. Realitní kanceláře mají málo práce, takže jejich servis bude rychlý a rozsáhlý. Byty jsou levnější, než v posledních měsících byly (a to všechny) a kdoví, co bude za pár měsíců. Navíc ceny v katalozích a nabídkách teď mají jednu výhodu. Nejsou pevné a víc než kdy jindy je mohou zákazníci vyjednáváním srazit dolů.

Je těžké se rychle rozhodnout, ale lidé, kteří čekají, by si také měli vzpomenout na jedno české přísloví: Kdo moc vybírá, přebere.