Meteorologové tak v posledních dnech na některých místech zaznamenali téměř dvojnásobné překročení imisních limitů. „V současnosti je nejhorší situace v blízkosti rušných ulic. Doprava je totiž hlavním zdrojem prachu v Brně. K tomu se při nízkých teplotách přidávají i zdroje z vytápění," popsal Robert Skeřil z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Například u brněnské Zvonařky ve středu meteorologové naměřili téměř devadesát mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Povolený limit je přitom padesát mikrogramů. Téměř dvojnásobně jej překročila stanice v brněnských Tuřanech, kde ve středu meteorologové naměřili 96,2 mikrogramů škodlivin.

Skeřil připouští, že v příštích dnech se situace může ještě zhoršit. „Z předpovědi počasí vyplývá, že ve čtvrtek večer a v pátek by se mohlo trochu rozfoukat a dojít k přechodnému zlepšení. O ale víkendu vítr ustane. Navíc má být hodně chladno, lidé tak budou víc topit a může dojít i ke splnění podmínek pro vyhlášení smogové situace," vysvětlil meteorolog. K tomu dochází, když limity prachu v ovzduší překročí dvojnásobné povolené množství více než čtyřiadvacet hodin po sobě. Lidé by v tomto případě měli omezit vycházky a větrání

Podle odborníků smog nejvíce ohrožuje děti, staré lidi, těhotné ženy a nemocné s rozvinutým postižením dýchacího ústrojí. „Na pozoru by se měli mít také sportovci a omezit své venkovní aktivity," upozornil brněnský praktický lékař Tomáš Klobas.

Špatné situace si všimli i někteří Brňané. „Jsem astmatik, tak obsah škodlivin pravidelně sleduji. V posledních dnes se mi dýchá mnohem hůř, ale je to tak téměř každou zimu. Ve městě a kolem něj je spousta továren a jejich výpary z nich teď kvůli inverzi musím vdechovat," postěžoval si například Rudolf Maleček.

Podle Skeřila ale průmyslové areály ovlivňují situaci minimálně. „Při spalování pracují v takových teplotách, že se škodliviny vysokými komíny dostanou až nad inverzi. Nedávno jsme například testovali stav ovzduší po rekonstrukci brněnské spalovny. Přístroje nezaznamenaly rozdíl v době, kdy pracovala a kdy byla vypnutá," upozornil Skeřil.

Poletavý prach nemá překročit povolenou koncentraci více než pětatřicetkrát za rok. Loni v Brně limit porušilo hned několik stanic. „I tak se za poslední roky se situace ve městě zlepšuje," sdělil Skeřil.

Podle Skeřila kvalitu ovzduší ovlivňuje i trend, kdy lidé opouštějí centrální vytápění a přecházejí na domácí kotelny. „Projeví se to právě při smogových situacích. Místo jednoho velkého komínu, který dokáže inverzi profouknout, je spousta malých, které vypouští škodliviny jen do těsného okolí," vysvětlil.