V soukromém objektu v Hněvkovského ulici bude mít centrum ve dvou podlažích k dispozici celkem 1 407 metrů čtverečních.

V Jihomoravském kraji je nyní přes jednačtyřicet tisíc ukrajinských uprchlíků. Počet nově příchozích postupně klesá. „Nejsilnější nápor jsme zaznamenali hned po otevření centra na brněnském výstavišti, kdy v prvních dnech prošlo registrací až sedmnáct set lidí za den," uvedl Petr Holeček z tiskového odboru kraje.

Poslední měsíc přichází nejvíce lidí začátkem pracovního týdne, to je v rozmezí tří set až čtyř set lidí, dál už ale počet registrací nepřekročí počet dvě stovky za den. „Centrum stěhujeme, protože přichází méně lidí, takže není potřeba tak velká kapacita jako na výstavišti. Provoz na Hněvkovského je levnější a brněnské výstaviště také potřebuje pavilon využívat,“ sdělil v pátek jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Stejný servis

Uprchlíci dostanou v novém centru stejný servis jako na výstavišti. To znamená registraci, vystavení víz u cizinecké policie nebo odboru azylové a migrační politiky, dále zde nebudou chybět zdravotní pojišťovny nebo úřad práce. „Hasiči odtud také rozvezou uprchlíky do přiděleného ubytování," doplnil Grolich.

Příchozí uprchlíci budou nadále dostávat potravinový balíček a základní hygienické potřeby. Základní ošetření zůstává na Červeném kříži. „V objektu je možné také nouzové přenocování na jednu noc pro uprchlíky, kteří nemají zajištěné ubytování. Je pro ně připraveno až třicet lůžek," zmínil Holeček.

Jihomoravský kraj zahájil provoz Krajského asistenčního centra 2. března. Doposud v něm prošlo registrací 33 711 uprchlíků z Ukrajiny a ubytování nasmlouvané krajem získalo asi sedm tisíc lidí. Přes obce s rozšířenou působností se podařilo ubytovat v jednadevadesáti solidárních domácnostech 309 uprchlíků. V celém Jihomoravském kraji si pak podalo žádost o příspěvek pro solidární domácnost 2 400 lidí.

Zaměstnání přes úřad práce našlo v Jihomoravském kraji 7 340 lidí prchajících před válkou na Ukrajině.