Dostal se totiž na seznam šesti největších projektů, ze kterých česká vláda a odborníci vyberou ty, jež získají miliardy korun z evropských fondů. Jestli ambiciózní plán brněnských vysokých škol a ústavů Akademie věd za deset miliard korun skutečně zaplatí Evropská unie, bude jasné na podzim.

„Pokud bude rozhodovat kvalita, musí do Brna ty peníze přijít. Máme k tomu ty nejlepší předpoklady včetně vědců světové úrovně, špičkových univerzit a kvalitní spolupráce s podniky,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Pokud se rektorův předpoklad potvrdí, vyroste například výzkumné centrum pro přírodní vědy a medicínu v brněnských Bohunicích a výzkumné centrum pro materiálové vědy v areálu Pod Palackého vrchem. CEITEC bude tvořit dohromady pět center: Mendelovo výzkumné centrum, Centrum biomedicínského výzkumu, Centrum pro ochranu zdraví zvířat a lidí, Centrum pokročilých materiálů a technologií a Centrum výpočetních a informačních technologií. V nových vědeckých objektech má být zaměstnáno na šest set odborníků.

„Do Brna se budou vracet vědecké a manažerské kapacity ze zahraničí. Stejnou zkušenost máme i s již fungujícím kampusem,“ uvedl Fiala.

Na vládní seznam šesti největších projektů ucházejících se o peníze z Evropské unie se dostal i projekt Akademie věd – Středoevropské synchrotronové laboratoře CESLAB. Ten má stát také v Brně. Podle Fialy však není možné, aby město získalo peníze na obě plánované akce. „Je to pro nás konkurenční projekt, oba pro Brno získat nelze. Vedení Akademie věd už dříve slíbilo, že bude spolupracovat na CEITECu a až poté se bude snažit o CESLAB. Tím, že o peníze na tento projekt usilují už teď, se ale chovají neseriózně,“ tvrdí Fiala.

Manažer pro vědu a výzkum Akademie věd Michal Šedivý s ním však nesouhlasí. „Podporujeme oba projekty. Nikdy jsme nedostali informaci, že by nebylo možné mít v Brně oba. Mrzí mě, že pan rektor říká opak,“ uvedl Šedivý.