O problematice diskutovali u kulatého stolu ve Vida centru odborníci, kteří se problematikou zabývají. „Chceme udělat něco s tím trendem, kdy běžná rodina přestává dosahovat na normální bydlení,“ řekl náměstek brněnské primátorky Jiří Oliva.

Brněnští představitelé se snaží zhoršující se situaci vyřešit změnou územního plánu. „Územní plán má určitý dopad na nabídku bytů v Brně. Územní plán je už úplně vyčerpaný. Plán na příští rok vytváří nové místo pro bydlení,“ doplnil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Změna má pomoci vzniku místa pro sto tisíc obyvatel.

Přes pracovní týden je v Brně až čtyři sta osmdesát lidí a změna územního plánu je podle Sedláčka jeden z možných řešení problému. Vedle toho také nechává město vypracovat jednotlivé studie pro zástavby i mimo územní plán.

Růst cen není jen brněnskou záležitostí, ale je možné jej vidět i v zahraničí. Velkou roli v ceně bytu dělá jeho lokalita. Lidé platí za to, v jakém okolí bydlí. „Pokud bude Brno i nadále atraktivní, ceny nemovitostí půjdou nahoru,“ vylíčil stavební ekonom Zdeněk Dufek.

Jistá investice

Cena za metr čtvereční brněnského bytu už přesáhla sto tisíc korun. Průměrný loňský plat v Brně byl přes jednačtyřicet tisíc korun. „Ani pandemie nezastavila růst ceny nemovitostí a ani mladí lidé se tak se nebojí si vzít si hypotéku, protože je to v podstatě jistá investice,“ vysvětlil ekonom Petr Pelc. Většina lidí podle něj naopak na hypotéku dosáhne.

Jedním z důvodů vysokých cen je velká poptávka po bydlení. Velkým faktorem je, že je Brno studentské město a většina studentů se nevleze na koleje. Proto hledá byty na pronájem.

Jedním způsobem, jak město může do situace s byty zasáhnout je jeho bytová politika. „Díky tomu, že město vlastní poměrně velké množství bytů, má možnost vytvářet určitou bytovou politiku. Vlastní nejen byty ale i pozemky,“ dodal Sedláček.

Pokud by město od bytové politiky upustilo, nemohli by trh nijak ovlivnit. Jednou z forem jak se snaží změnit situaci je například předělávání domů hrůzy na startovací byty.

KAROLÍNA STÁRKOVÁ