Když se před několika lety pustila rodina primátorova náměstka Ladislava Macka do rekonstrukce chaty na Brněnské přehradě, chyběla jim povolení stavebního úřadu. Ta nezískali ani zpětně a černé stavbě stále hrozí zbourání. Náměstkova dcera jako majitelka chaty proto podle zjištění Brněnského deníku Rovnost požádala o změnu územního plánu. Díky té může zlegalizovat načerno postavené části chaty.

Odbor územního plánování a rozvoje na brněnském magistrátu, který má změnu povolit, je přitom podřízen právě Mackovi. „To je etický střet zájmů,“ tvrdí lidé z protikorupční společnosti Transparency International.

O problémech kolem Mackovy chaty informoval Brněnský deník Rovnost už loni na jaře. Náměstkova dcera se tehdy snažila dodatečně získat chybějící povolení. To se jí dodnes nepodařilo, potíže se tedy rozhodla řešit jinak. „Podala žádost o úpravu části územního plánu v lokalitě Osada, podle které by se měly takzvané plochy pro rekreaci a plochy rekreační zeleně uspořádat jinak,“ uvedla mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Odbor nechal kvůli této žádosti zpracovat studii, kterou má redakce k dispozici. Podle ní se má plocha pro rekreaci stát plochou zeleně a naopak. Chata stojí v ploše zeleně, kde se podle územního plánu soukromé areály stavět nesmí.

Na sousedním pozemku to však podle územního plánu možné je. Záměna pravidel pro tyto dvě plochy tedy umožní stavebnímu úřadu načerno postavené stavby povolit. Bazén, hřiště a altán by tak majitelé chaty zlegalizovali.

Tento záměr přiznává i náměstek Macek. „Na začátku jsme udělali chybu. Nenapadlo nás, na co vše potřebujeme povolení. Co jiného nám nyní zbývá, než usilovat o dodatečnou legalizaci. V územním plánu je navíc jednoznačně chyba. Pozemek, na kterém už desetiletí stojí soukromá chata, je tam totiž zcela nelogicky označen jako veřejný,“ hájí podání žádosti Macek.

Vše podle něj vyřizuje jeho dcera s pomocí právníků a projektantů. On sám do jednání nezasahuje. „Ani nevím, v jakém stavu vyřizování žádost je. Natož abych to na odboru nějak ovlivňoval. Buď nám to povolí, nebo ne, obojí budu respektovat,“ tvrdí náměstek.

Zároveň přiznává, že úředníci dobře vědí, o čí chatě rozhodují. A právě kvůli tomu, že za úředníky odboru územního plánování je Macek politicky odpovědný, jde podle odborníků o střet zájmů. „Zvlášť v situaci, kdy je žádost o změnu územního plánu motivována snahou vyhnout se důsledkům rozhodnutí stavebního úřadu, který část stavby kvůli rozporu s územním plánem ani dodatečně nepovolil,“ vysvětlila právnička Radka Pavlišová z Transparency International.

Ve stejné situaci byl Macek i loni, kdy se rodině podařilo zpětně získat povolení na přestavbu původní chaty z padesátých let minulého století. Přestavba byla problematická kvůli tomu, že úřady vydaly jen povolení k rekonstrukci. Místo původní chaty však na starých základech vyrostlo sídlo zcela nové.

O potřebný doklad se tehdy postaral odbor územního a stavebního řízení, který spadal do Mackovy kompetence v minulém volebním období. I tehdy ale Macek jakýkoliv střet zájmů popíral a zmínky o chatě považoval za součást předvolebního boje.

Na osud stavby může mít nyní vliv i to, že o ní nově rozhoduje jiný stavební úřad než dosud. „Od ledna 2011 totiž funguje samostatný stavební úřad v Kníničkách, který od nás tento případ převzal,“ uvedla vedoucí stavebního úřadu v Bystrci Ivana Krejčová.

O tom, v jakém stavu je nyní jednání v Kníničkách, se Brněnskému deníku Rovnost nepodařilo nic zjistit. Vedoucího stavebního úřadu se totiž ani po třech dnech nepodařilo zastihnout na telefonu, neodpověděl ani na email se zaslanými dotazy.

Úředníci ale zřejmě čekají na rozhodnutí o změně územního plánu. To by měl odbor magistrátu vydat, jakmile se vypořádá s případnými připomínkami k této změně.