Změnu v důležité pískovně provedli noví představitelé černovické radnice krátce po svém nástupu do funkcí. „Chtěli jsme, aby nový jednatel nastoupil hned od pondělí,“ poznamenala černovická starostka Petra Quittová z Černovických patriotů.

Konkrétní plány týkající se rozvoje pískovny neuvedla s tím, že se nové vedení radnice musí s aktuální situací ve firmě teprve podrobněji seznámit. Stejně tak je prozatím neznámé jméno druhého jednatele.

Mimořádné jednání zastupitelů v brněnských Černovicích, 14. května 2021.
Quittová střídá na radnici v Černovicích Kotíka. Díky přeběhlíkovi, říká Kotík

Novotný byl jednatelem pískovny už v minulosti. „Za něho se sice povedlo dostat pískovnu z nejhoršího, ale jeho vedení bylo bez vize směrem do budoucna. Určitě se najdou lepší jednatelé než on,“ zhodnotil odvolaný starosta Ladislav Kotík z vítězného Společně pro Černovice.

Boj o vliv v pískovně, která za poslední dva roky vytvořila rekordní zisk v součtu přes dvaadvacet milionů korun, byl jedním z hlavních důvodů politické krize v Černovicích. Dva hlavní bloky se neshodly na počtu jednatelů. Dosavadní vládnoucí strana trvala na jednom. Zatímco opoziční seskupení navrhlo rovnou tři. Před odvoláním jím byl zástupce vítěze voleb Daniel Smrček.

Ilustrační foto.
Nová černovická koalice v nedohlednu? Dohodu blokují jiné představy o pískovně

Později zástupci dosavadní koalice ve snaze přistoupit ke kompromisnímu řešení nabídli druhému bloku, že oba budou mít po jednom jednateli v pískovně. Jejich návrh nebyl přijat.

Nová koalice ovládá Černovice od pátečního zvolení nejtěsnější většinou jedenácti hlasů zastupitelů z jednadvaceti. Rozhodující hlas dodal Miroslav Jursa, který byl zvolený do místního zastupitelstva za Společně pro Černovice.

Lukáš Málek, který zastupuje soukromé majitele pozemků v lokalitě, upozornil, že rekordní zisk pískovny je generovaný pouze uměle. „Firma totiž soukromým vlastníkům nehradí nájemné. Jedná se přitom o miliony korun," vysvětlil Málek.