Své zkušenosti s počínáním zlodějů v Černovicích má například Monika Puczok. V domě v Olomoucké ulici se někdo pokusil vloupat do sklepa a kočárkárny. „Stále tam jsou vidět stopy po páčení kolem zámku. Několikrát se taky dobývali do hlavních dveří, a to i tak, že se druhý den nešlo dostat ven ani dovnitř," popsala žena.

Dle svých slov by především uvítala, kdyby bylo před vchodovými dveřmi osvětlení. „Oceňuji ale aktuální instalaci samozamykacích dveří, to by mělo bezpečnosti pomoci a jsem za to moc ráda," dodala Puczok.

Brněnští strážníci nárůst kriminality v Černovicích nezaznamenali. „V loňském roce jsme v celé městské části evidovali jedenáct krádeží, z toho deset v obchodech a s hodnotou zboží od desetikorun po několik stokorun. Kromě toho jsme se zabývali odcizením jedné koloběžky v hodnotě okolo sedmi tisíc korun," řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Rozšíří kamerový systém

Trestnými činy se ze zákona zabývají policisté, podle jejich mapy kriminality bylo v Černovicích za uplynulý rok osmasedmdesát krádeží či vloupání. Nejvíce jich policisté zaznamenali na severu městské části, v okolí železniční trati.

Zastupitelé Černovic proto na posledním loňském zasedání v rámci rozpočtu na rok 2024 schválili také investici ve výši tří milionů šesti set tisíc korun na rozšíření kamerového systému.

Podívejte se, ve kterých domech letos přibydou kamery.Podívejte se, ve kterých domech letos přibydou kamery. Pro zvětšení rozklikněte.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Kromě tří kamer napojených na centrální pult strážníků přibydou v Černovicích také desítky kamer ve vchodech bytových domů. „Stále se nám po Černovicích rozmáhají krádeže. Chceme zvýšit bezpečnost," zdůvodnila záměr černovická starostka Petra Quittová.

Po dohodě s brněnskými strážníky v městské části přibydou kamery nad vchody obou základních škol a na Wainerově náměstí. „Především nám to poskytne vítanou možnost preventivně kontrolovat dění v okolí zdejších škol a bránit ničení vybavení v městské části jako jsou lavičky, hřiště nebo cvičební prvky," doplnil Ghanem.

Začínají tam, kde je větší kriminalita

Pokračovat chce vedení městské části také v umisťování bezpečnostních kamer ve vchodech bytových domů. Do konce roku jich má postupně přibýt více než padesát.

„Je to technicky složitý proces. Začínáme tam, kde je společenství vlastníků jednotek a tam, kde je kriminalita nejvyšší. To je například vnitroblok mezi Klíčovou, Zvěřinovou a Tržní," objasnil vedoucí černovického bytového odboru Radomír Křemeček.

PODÍVEJTE SE NA RADY PRO ZABEZPEČENÍ DOMU PŘED ZLODĚJI:

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Do konce února chtějí pracovníci černovické radnice namontovat kamery na adresách Kovácká 3, 5 a 7, Blatouchova 3, 5 a 7 a Přední 7. „Tím dokončíme celé spodní sídliště," dodal Křemeček.

Poté se bytový odbor zaměří na nechvalně proslulý vnitroblok a v průběhu března přibydou kamery na adresách Klíčova 3 a 7, Tržní 10 a Zvěřinova 9 a 11. Ve druhé polovině roku přijde na řadu Kneslova 4 až 20 , Olomoucká 146 až 156, Krausova 1 až 12, Turgeněvova 2 až 6, Cornovova 49 a Húskova 27.

Počet krádeží a vloupání v Černovicích podle policejní mapy kriminality za posledních pět let

  • 2019 - 122
  • 2020 - 106
  • 2021 - 158
  • 2022 - 97
  • 2023 - 78