Květinová farma se nyní nachází v areálu bývalé zahradnické školy na ulici Lány v brněnských Bohunicích. „Původně jsem měla zahrady v Brně-Komíně, Bosonohách a ve Slatině, ale bylo náročné mezi nimi přejíždět. Navíc na žádné nebyly ideální podmínky pro pěstování rostlin, takže jsem chtěla všechno sestěhovat na jeden pozemek. V Bohunicích vznikne i pracovna, díky které už nebudu muset květiny vozit domů,“ raduje se z nového místa mladá žena.

Na nové farmě chystá Brňanka pro zákazníky několik novinek. „Plánujeme zde samoobslužný květinový stánek, kde si lidé vyberou z nachystaných květin a peníze vloží do kasičky. Dále si nevěsty budou moci samy na farmě nastříhat a připravit květiny na jejich svatbu. Celé pole bude volně přístupné pro návštěvníky, kde najdou i lavičky pro odpočinek,“ popisuje Brňanka.

Palác šlechtičen, který spravuje Moravské zemské muzeum se po rekonstrukci otevírá. Slavnostně ho otevřel historický kostýmovaný průvod, který vyšel ze zelného trhu a skončil před palácem v ulici Kobližná.
Znovuotevření Paláce šlechtičen: Brnem prošel historický průvod. Podívejte se

Láska ke květinám v ní přetrvává od dětství, a proto v tomto oboru začala podnikat. „Vždycky jsem pěstovala květiny pro hmyz, aby měly pastvu. Poté pro sebe, protože se mi líbí řezané květiny. Teď už to není koníček, ale práce, kde trávím dne i noci. Na jaře je to obzvlášť náročné, protože musíme připravit pole na sadbu. Nepoužíváme žádné chemikálie, takže všechno plejeme ručně,“ svěřuje se provozovatelka farmy.

V zimě sušené kytice

Na pěti tisících čtverečních metrů půdy pěstuje zhruba dvě stě druhů květin. „Pěstujeme zde pouze lokální květiny, protože nepodporujeme ty dovozové. Náš sortiment tvoří luční květiny, chrpy, koukoly, slunečnice, chryzantémy či cínie,“ uvádí milovnice květin.

Krychle s tunou oxidu uhličitého upozorňuje na problematiku znečištěného ovzduší.
Festival architektury: Brno chce snížit emise oxidu uhličitého skoro o polovinu

Květinová farma funguje po celý rok. „V sezoně prodáváme čerstvé květy. Nyní začínají kvést narcisky, jiřiny, tulipány či sasanky. Mezi mé oblíbené jarní květiny patří čemeřice. V zimě naopak prodáváme kytice se sušenými květy,“ říká farmářka.

S péčí o pole ji pomáhají tři kolegové. „Mám tu dvě pomocnice, které chodí na pár dní v týdnu. Aktuálně mulčují půdu, aby rostliny nezmrzly, kdyby znovu přišly mrazíky. Můj partner dělá nějaké těžší věci, řeší studnu a zbytek si obstarám sama,“ sděluje zahradnice.