Dvojice autorů je podepsaná například pod nedávno dokončenou modernizací brněnského autobusového nádraží Zvonařka nebo podoby národního pavilonu na světové výstavě Expo 2015 v italském Miláně. Vznikající domy v ulici Kejbaly jsou jejich první návrhem rodinného bydlení. „Projekt stojí na lokálně specifické architektuře, kdy domy vyrůstají jako by ze skály Červeného kopce. V návrhu jsme také uplatnili prostorové řešení podle filosofie Adolfa Loose, jednoho z nejvýznamnějších architektů minulého století," uvedl Chybík.

Doplnil, že Loos v ní zohledňoval velikost i světlou výšku místností podle jejich funkce. Vnitřní prostor stavby není rozdělený na patra, ale do částí a místností prolínajících se v různých výškových úrovních. Obytné prostory mají proto výšku jednoho a půl patra. Oba domy mají fakticky tři podlaží s tím, že celý prostor propojuje schodiště po půlpatrech.

Developer projektu Karel Kameník vyzdvihl kromě návrhu a provedení také atraktivitu lokality. „Je z ní dobré dopravní napojení třeba i na dálnice. Blízko je univerzitní kampus s obchodním centrem nebo prodejna Kaufland. Jedná se o klidnou, strategickou oblast, která není v centru města. Může se stát novým Žlutým kopcem, protože ten původní je už zastavěný," řekl Komínek.

Nové dvojice domů vyrůstající v obklopení zahrádek si všimla třeba studentka Anna Szewieczková, která občas zahrádkářskou kolonií prochází do místního lesa. „Pokud se budou majitelé držet červené barvy domů, bude to tematické, když se jedná o Červený kopec," zmínila Brňanka.

Viladomy na Červeném kopci
- Jejich autory jsou architekti z týmu Chybik+Kristof.
- Každý z domů nabízí 2 oddělené byty o dispozici 4+kk.
- Vznikají v obklopení zahrádek v ulici Kejbaly na území brněnských Bohunic.
- Kompletně hotové budou do konce března letošního roku.

Stavbaři vilové domy kompletně dodělají do konce března. Objekty stojící v mírném jižním svahu nabídnou dohromady čtyři byty třeba i s terasami a zahradami. „Volné zůstávají poslední dvě jednotky," sdělil ve středu Kameník.

Zahrádky mají do budoucna v lokalitě nahradit vilové a obytné domy, protože územní plán tam počítá s plochami pro bydlení. První investoři se do staveb pustili už v poslední době. „Za poslední roky se z lokality stala docela oblíbená developerská oblast. Na stávajících zahrádkách je přitom vidět, že jsou zachované a lidé se o ně starají," poznamenala Szewieczková.

Okolo viladomů v ulicích Kejbaly a Kamenice mají vzniknout hlavně rodinné a vilové domy. „Dopravu z této oblasti, která leží na území Bohunic, stávající silnice v ulici Kamenice pojme. Plánované množství domů není tak obrovské, aby způsobilo problémy," uvedl bohunický starosta Antonín Crha.

Horší situaci podle něho přinese plánovaná zástavba na druhé straně lokality ležící už na území Brna-středu. Tam mají vyrůst i velké bytové domy. „Auta z ní mají ústit do okolí krematoria v Jihlavské ulice, která je už nyní přetížená, to nemůže fungovat," podotkl Crha.

Dohromady má na Červeném kopci najít v budoucnu nové bydlení až deset tisíc lidí. „K tomu dalších pět až šest tisíc pracovních míst," připomněl Crha.