Před rokem přitom evropské finále v ukrajinském Kyjevě ovládl český tým 4:1. Turnaj posloužil jako poslední prověrka před mistrovstvím světa, které se od 1. do 11. října uskuteční v australském Perthu. „Zápasy určitě ukázaly kvalitu našich hráčů, byť jsme nebyli kompletní, odehráli jsme dobré duely se špičkovými týmy evropské scény. Byla to dobrá příprava, viděli jsme, jak na tom jsou kluci, o kterých uvažujeme, že je vezeme do Austrálie. Určitě nám turnaj vyřešil nějaké otazníky, udělal nám jasněji,“ hodnotil klání český kouč Stanislav Bejda.

Do týdne oznámí realizační tým nominaci patnácti hráčů, které vezme do Perthu, a k tomu pěti náhradníků. „Řešíme poslední dvě tři místa, v blízké době se rozhodneme, je to o komunikaci s hráči, doladění postů, abychom nevzali zbytečně třeba osm obránců, roli budou hrát detaily,“ přiblížil kouč.

Velmi dobře se prezentovali nováčci v reprezentačním áčku, ať už brněnský gólman Dominik Kunický, Richard Svoboda, Dominik Kostka nebo třeba David Baran. „Nováčci určitě uspěli, myslím si, že jsou to motory do budoucna, které využijeme. Můžeme s nimi udělat určitý tah, ukázali kvalitu,“ poznamenal Bejda.

V úvodu turnaje za Lužánkami český celek zdolal Španělsko 5:1, byť v úvodu druhé půle prohrával. „Klasicky jako na každém velkém turnaji jsme proti Španělsku zahodili mraky gólových příležitostí, vítězství mohlo být daleko výraznější, kdybychom byli produktivnější. Na druhou stranu jsme utkání zvládli. Španělé mě trošku zklamali, čekal jsem, že budou náročnější soupeř,“ vracel se k úvodní bitvě Bejda.

Konečné pořadí turnaje
1. Rumunsko
2. Česká republika
3. Slovensko
4. Španělsko

Se Slovenskem českým tým remizoval 1:1. „Slováci potvrzují, že jejich výkonnost jde nahoru. Zase jsme utkání měli pod kontrolou, šli jsme do vedení, ale dostali jsme gól přes celé hřiště. Nováčkovskou daň si vybrali kluci, kteří byli s týmem poprvé, nezareagovali správně v té situaci, jinak bychom branku třeba nedostali, s tím musíme počítat. Myslím, že jsme ke konci zápasu měli víc gólových příležitostí, ale kvůli plichtě jsme turnaj nevyhráli,“ litoval český trenér.

S Rumuny jeho svěřenci prohrávali o dva góly, dotáhli však bitvu k remíze 2:2. „S Rumunskem jsme trošku prospali začátek, měli jsme ve hře smůlu. Dohánět stav 0:2 s Rumuny je těžké, rezignovali na útočení, zalezli do defenzivy, přesto se nám povedlo po pěkných akcích utkání srovnat. V závěru jsme měli možnosti otočit duel v náš prospěch, prošli jsme vším, vedli jsme i prohrávali a dokázali se dotáhnout. Se soupeřem jako Rumuni to je záslužný čin,“ ocenil Bejda.

Před necelými dvěma lety čeští reprezentanti mistrovství světa v Tunisku vyhráli, v říjnu zabojují o obhajobu s obměněným týmem. „Máme kádr, který na minulém šampionátu uspěl, ale už máme i nějaké hráče, kteří jsou na tom o trošku líp, což je jedině dobře. Ale jelikož jsou hráči v malém fotbale úspěšní, zase nám to zasahuje do nominace, protože dostávají angažmá ve velkém fotbale. Je tak zajímavé, že se kvůli tomu nemůžou účastnit velkých akcí. To je případ Davida Kršky, který dostal profesionální smlouvu v Brně. Počítali jsme s ním, že pojede jako nováček do Perthu, protože má kvalitu. Možná jsme mu se pomohli malinko zviditelnit, i když to není jen naše zásluha, spíš jak funguje ve velkém fotbale,“ uvedl český trenér.

Podobně nejspíš reprezentační výběr přijde také o evropského a světového šampiona Jana Koudelku. „Postoupil s Prostějovem do druhé ligy, je tahoun týmu a byl o něj zájem ve větších klubech. Hráčům pomáhá i na velkofotbalové scéně, že jsou úspěšní u nás. Může to být taky motivace, že se i amatéři začínají fotbalem živit, byť jsou třeba za zenitem, není jim jedenadvacet, ale třeba pětadvacet. Přes malý fotbal se zviditelní a mohou dostat zase angažmá ve velkém fotbale, což je pro nás taky dobré vysvědčení,“ popsal Bejda.

Výsledky Nations Games v Brně
Slovensko – Rumunsko 1:3
Česká republika – Španělsko 5:1 (branky ČR: Mařík 2, Kostka, Sodoma z PK, Svoboda)
Rumunsko – Španělsko 4:0
Česká republika – Slovensko 1:1 (Svoboda)
Slovensko – Španělsko 11:2
Česká republika – Rumunsko 2:2 (Kostka, Pozníček)

Individuální ocenění
Nejlepší brankář – Martin Kapral (Slovensko)
Nejlepší hráč – Richard Svoboda (Česká republika)
Nejlepší střelci – Dragan-Robert Paulevici (Rumunsko), Ján Andrejko (Slovensko)
Sestava České republiky
Brankáři: Dominik Kunický (Brno), Ondřej Bíro (Most). Hráči do pole: Stanislav Mařík, Jiří Sodoma, František Hakl, Tomáš Jelínek, Tomáš Kounovský, Michal Uhlíř, David Pozníček, David Baran, Dominik Kostka (všichni Praha), Davis Presl, Bohumír Doubravský (oba Brno), Richard Svoboda (Jihlava) Daniel Kasal (Most).
Realizační tým: Stanislav Bejda (hlavní trenér), Jiří Novák, Karel Kristen (asistenti kouče, kustodi), Jakub Štefek (vedoucí týmu), Radek Pokorný (sportovní ředitel), Luděk Zelenka (generální manažer), Petr Pícha (technický manažer).