Mnozí z nich ještě netuší, že má filiálka v Brně-středu se začátkem července ukončit svůj provoz. Nahradí tak původně rušenou pobočku ve Velkém Špalíčku. „Mám srdeční onemocnění a bolavé nohy. Naštěstí zatím nemusím chodit o holi, ale kam vyrazím na poštu pak? Přece se nepotáhnu přes celé město, když ve Štýřicích další pobočka nebude. Sotva vlezu do šaliny,“ stěžuje si důchodkyně a míří směrem ke vchodu. Představit se odmítá.

Jednou z poboček České pošty, kterou ke konci června čeká uzavření provozu, je filiálka na náměstí 28. dubna v brněnské Bystrci.
Rušení poboček České pošty v Brně: starostové nesouhlasí, vznikl otevřený dopis

Důvodem změn v likvidaci některých filiálek České pošty v Brně-středu je nájemní smlouva, která poště brzy skončí. V souvislosti s tím proto pobočka svůj provoz v místě neprodlouží. Namísto Renneské třídy bude nadále fungovat pošta v obchodním centru Velký Špalíček, která je od čtvrti Štýřice vzdálená zhruba dva kilometry. „Vezměte si, že sem důchodci chodí pro svoje důchody, kolikrát to mají jen pár kroků od domova. Tohle není dobrý krok, vůbec ne. Párkrát jsem byla na poště na Nádražní a byla to katastrofa, dlouhé čekání. Jestli zruší i tuhle, tak se z toho lidi zblázní,“ lamentoval nad rušením filiálek Brňanka Eva Hanzelová.

Představitelé Brna-středu upozornili, že městská část nezíská takzvaně nic navíc. Kvůli ukončení nájemní smlouvy pobočce na Renneské třídě dojde pouze k výměně za jinou. „Našim cílem je zachovat pobočku v Orlí ulici, protože je tam sedm funkčních přepážek, starší lidé si tam mohou odpočinout a je to větší prostor. Ve Špalíčku fungují jen dvě přepážky a skoro tam ani nejde zabalit balík. Navíc je filiálka v Orlí ulici dobře dostupná hromadnou dopravou, je jen kousek od Malinovského náměstí. Budeme rádi, když s Českou poštou budeme moct nadále jednat,“ okomentovala změny mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Pobočka České pošty v Kounicově ulici v Brně.
Rušení poboček pošty: Většina lidí čeká do pěti minut, říká jihomoravský hejtman

Podle vedení České pošty jednání ohledně možných kompromisů v rušení některých brněnských pošt stále pokračují. Aktualizovaný seznam rušených poboček chce firma zveřejnit začátkem května. „V Brně čeká zrušení celkem dvanáct poboček České pošty, nicméně stále jednáme. Oproti původně zveřejněnému seznamu ale dojde k jedné změně. Zůstane zachovaná pobočka v obchodním centru Velký Špalíček, naopak zrušíme poštu Brno 39 na Renneské třídě. V této budově sídlila Česká pošta v pronajatých prostorách a nájemní smlouva jí byla ukončena,“ napsal Deníku mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Pobočka v obchodním centru Velký Špalíček na ulici Mečová měla být jednou z mnoha poštovních míst, které zaniknou. Teď ale nejspíš zůstane. Foto: Lucie Burianová
Změna rušení pošt v centru Brna: zůstane ve Velkém Špalíčku, skončí na Renneské

Změny čekají v nadcházejících měsících rovněž všechny ostatní filiálky v městské části. Zatímco poštu v Nádražní ulici čeká přesun do menších prostor v obchodním domě Letmo, pobočka v Orlí ulici má nově fungovat v budově na Šumavské. První pobočka změní místo od 15. května, oproti dřívějšku lidé nebudou moct počítat s poskytováním balíkových služeb a ukládáním zásilek. Druhá pak obmění své působiště o tři týdny později. Ostatní pošty v Kounicově, Údolní, Křížové ulici a na Příkopě od začátku července zaniknou.