Výzkumnou práci znepříjemnilo polárníkům na začátku února hlavně počasí. „Nemohli jsme proto vyjíždět do terénu. I průlivy v okolí stanice byly plné ledových ker, takže jsme nemohli používat ani naše gumové čluny,“ uvedl vedoucí výpravy Miloš Barták.

Vědci tak využili špatného počasí k údržbě stanice. „Musíme se o vybavení starat, aby vydrželo v nepříznivých podmínkách o několik let déle. Nainstalovali jsme také novou větrnou elektrárnu, která bude vyrábět elektřinu pro automatickou meteorologickou stanici,“ vysvětlil úpravy Barták. Meteorologická stanice zůstane na stanici celý rok a bude monitorovat počasí i poté, co polárníci Antarktidu opustí.

Až osmého února mohli vědci pokračovat ve zkoumání antarktického života. „Limnologové zkoumající život v místních jezerech a geologové se vypravili do vzdálené oblasti Drift Bay. Protože je místo opravdu odlehlé, museli tam zřídit stanové tábory,“ podotknul Barták. Vědce ve stanech může zaskočit i vichřice. „Před několika dny tu totiž zuřila silná vichřice se sněhem,“ upozornil Barták.

Jednou z nejdůležitějších částí expedice je sbírání vzorků pro výzkum ve špičkově vybavených laboratořích zpět v Brně. „Sbíráme rostliny a taky stélky, které se zachytí v našich speciálních lapačích,“ popsal sběr Barták. Další poznatky jim přinášejí speciální komory, takzvané skleníčky, které oteplují rostliny a simulují tak změny klimatu. Vědci tak mohou zjistit, jak na globální oteplování bude místní příroda raegovat.

Kromě vichřice vyrušilo vědce od práce i další překvapení. „Na dohled naší stanice se totiž objevila Le Diamant. Bylo opravdu zvláštní vidět tak obrovskou loď tak blízko, protože náš ostrov je poměrně daleko od běžných plavebních tras,“ podivil se Barták.

Expedici už opustili první vědci. Dva ornitologové Václav Pavel a Karel Weidinger teď čekají na argentinské stanici Marambio na odlet do Argentiny, odkud se vrátí zpět do České republiky. Dalších pět lidí by mělo stanici opustit do půlky února.