Desítky sboristů se ve středu 13. prosince od šesté večer sejdou na pódiu v samotném srdci města, aby si s návštěvníky adventních trhů společně zazpívali koledy jako Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma nebo Narodil se Kristus Pán.

S pěveckým sborem Zpěváček se na náměstí Svobody představí vedoucí sboru Kamila Horáčková. „Nacvičujeme už třetí týden. Dětem jsem rozdala texty, kromě lidových koled se učí také modernější, třeba od zpěváka Davida Deyla. Na konci listopadu máme pěvecké soustředění, na pódiu budeme mít dokonce rolničky. Na akci Česko zpívá koledy vystoupí kolem pětatřiceti dětí od sedmi do patnácti let,“ popsala přípravy s úsměvem Horáčková.

Vánoční strom na náměstí Svobody v Brně. Letos ho rozsvítí 24. listopadu.
Vánoce v Brně: nově o jeden strom víc, známe termíny rozsvícení a další novinky

Kromě oblíbeného zpívání koled připravili pořadatelé v centru Brna na stejný den také další program. Od tří hodin odpoledne jej zahájí brněnská skupina T-Group Dance Studio, která je největším stepařským studiem v České republice a nejúspěšnějším studiem na světě pro loňský rok. „Vede jej finalista soutěže Česko Slovensko má talent a desetinásobný mistr světa Tobiáš Košir,“ vylíčila mluvčí brněnského Turistického informačního centra Hana Bánovská.

Po čtvrté odpoledne se program lehce uklidní povídáním o životě svatých. „Tentokrát zjistíme více o svaté Lucii, která má ten den svátek a je neodmyslitelně spojena s adventním obdobím. Česko zpívá koledy začne v šest hodin vpodvečer, o hodinu později ukončí středeční koncert Standy Hložka,“ pokračovala Bánovská.

Malí folkloristé

Na Brněnsku se k akci Deníku přidá například Dětský folklorní kroužek Modřice pod záštitou tamní zastupitelky Hany Chybíkové a vedením Kateřiny Chudové.

„Letošní program pojmeme v trochu jiném stylu, zpívat bude kolem padesáti lidí místo loňských třiceti. Loňský rok byl po pandemii ještě trochu rozpačitý, ale letos jsem optimistka a věřím, že se nám povede zburcovat co nejvíc lidí,“ podotkla natěšeně Chudová.

Oproti minulé sezoně se v té letošní chystá na pódium pozvat několik muzikantů, aby ke zpěvu dětí nemusela znovu hrát pouze samotná na kytaru. „Přála bych si, abychom letošní program trochu oživili. Jinak se ale budeme držet předepsaného zpěvníku,“ doplnila Kateřina Chudová z Dětského folklorního kroužku Modřice, který působí na Brněnsku.

Kromě Brna a Modřic se do letošního třináctého ročníku oblíbené kulturní akce Česko zpívá koledy zapojí na Brněnsku Podolí a Šlapanice. Další zájemci se však mohou hlásit i nadále, a to prostřednictvím webových stránek www.ceskozpivakoledy.cz. Na webu snadno vyplní přihlašovací formulář, stáhnou zpěvník s koledami, plakát události nebo pošlou online pohlednici. Aktuálně hlásí Deník přes dvě stovky přihlášených míst z celé České republiky.

Takto vypadalo vánoční Brno.
Vánoční stromy v Brně: Zelný trh předčí náměstí Svobody. Nesrovnatelné, zaznívá

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ale naopak při milé příležitosti společného zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před třinácti lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. Zpívá se dokonce i za hranicemi země, a to například v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku.

„Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila marketingová ředitelka Deníku Jitka Peroutková.

Seznam koled pro 13. ročník Česko zpívá koledy

  • Nesem vám noviny
  • Půjdem spolu do Betléma
  • Narodil se Kristus Pán
  • Pásli ovce Valaši
  • Rolničky
  • Vánoce, Vánoce přicházejí

Vánoční poutákbrnensky@denik.czZdroj: Redakce