Hru ale chtějí rozšířit i mimo školní lavice. „Postupem času chceme udělat i verzi pro seniory nebo uspořádat celonárodní soutěž ve hraní Fakescape,“ prozradil Hanus.

Projekt Fakescape vznikl v rámci mezinárodní soutěže Peer-to-Peer. Ve finále ve Washingtonu vyhrál na konci ledna druhé místo. V zahraničí je o hru velký zájem. Organizátorům se ozývají ze Švédska, Maďarska, Polska, ale i Spojeného království a Ameriky. „Teď se zaměřujeme na překlad hry do angličtiny,“ řekl Hanus.

Brněnská vila Tugendhat. Ilustrační foto.
Z ruin skvosty. Lidé volí nejlepší proměnu památky

S roustoucím zájmem ale bylo třeba rozšířit kolektiv. „Dva členové odjeli na Erasmus, jedna je na praxi v rozhlase a další člen ještě pracuje. Zbyli bychom jen dva a to se zvládnout nedá. Navíc proč k tomu nepustit další lidi, kteří o věc mají zájem,“ vysvětlil Hanus. Tým se tak nedávno rozrostl o více než deset členů.

Princip hry:
• Hráči se ocitnou v roli novináře, který pracuje v období před imaginárními prezidentskými volbami v roce 2028.
• Řešitelé se postupně zabývají ověřováním informací, pracují s textem, zkoumají titulky i manipulaci s fotografiemi.
• Cílem hry je naučit hráče kriticky přemýšlet o informacích.

Účastníci hry, kteří již dezinformacím unikli, neskrývají nadšení. „Byli jsme velmi spokojení, určitě to budeme opakovat. Studenti pochopili, že s informacemi je nezbytné pracovat a nemůžou věřit každému slovu, které si přečtou na internetu,“ řekl zástupce ředitele pro teoretickou výuku na Střední škole polytechnické Jílová v Brně Zdeněk Pavlík.

Bojovat s dezinformacemi lze mnoha způsoby. „Když si přečtu něco překvapivého, raději se ještě podívám na ověřené zahraniční weby,“ popsal svůj způsob odhalování nepravdivých informací student Marek Mrázek.

HANA KOTOUČOVÁ 

Ilustrační fotografie.
Autem do Bystrce od dubna s obtížemi. Cestu zkomplikuje oprava křižovatky