Borková navazuje na tradici, která se už dlouho drží například ve Spojených státech a pomalu vzniká i u nás. Američané svým vojákům na mise posílají balíčky s dobrotami a dopisy s věnováním, aby jim vyjádřili svoji podporu. „Skupinu založila Češka Michaela Friel, která v Americe bydlí. Četla jsem její blog a sledovala ji na facebooku, tak jsem si toho všimla," vzpomíná Brňanka.

Ve skupině mezi sebou lidé sdílí své zkušenosti se zásilkami, doporučení, co zabalit, a také adresy, na které balíky posílat. „Bagrám jsem si vybrala z toho důvodu, že ta adresa už byla ověřená," říká ke svému výběru. Na vojenskou základnu není totiž možné poslat balík přímo, proto ho Borková musela adresovat americké armádě do Spojených států, odkud ho tamní armáda přepošle Čechům na základně. „Nebyla jsem ale sama, přemluvila jsem kolegy z práce," dodává zaměstnankyně brněnské pobočky IBM.

Do zásilky spolu zabalili české sušenky, oplatky, salámy nebo instantní polévky. „Také jsme nezapomněli na pánské časopisy, dopis s věnováním a hlavně adventní kalendář s krtečkem. Naopak alkohol nebo i jiné tekutiny do balíku nesmí," popisuje.

Pro Borkovou šlo o první balíček, ale určitě ne poslední. „Ráda bych je posílala pravidelně dvakrát nebo třikrát ročně. Dlouho trvá, než vůbec pošta dorazí. Do Ameriky poputuje zhruba tři týdny, a kdo ví, jak rychle se dostane k našim vojákům," přibližuje.

Pro příště by ale chtěla podpořit české vojáky na jiných základnách. „Působí ještě třeba v Kábulu nebo v africkém Mali," doplňuje žena.