Jezdit do práce, za zábavou, k lékaři. Pro většinu lidí běžné věci, pro některého člověka složité až téměř nemožné. Třeba když chce cestovat s kočárkem nebo invalidním vozíkem. Do některých míst v okolí Brna totiž stále nejezdí bezbariérové autobusy. ,,Kočárek s dcerou musím při cestě do města do autobusu vždy vynést. Lidé jsou většinou ochotní mi pomoct, ale už se stalo, že mě odmítl vzít řidič. Jezdí také málo autobusů s místem pro dva kočáry. Dostat se pak včas třeba k lékaři je problém,“ konstatovala Adéla Karvayová.

Teď se má situace zlepšit. Už déle než měsíc totiž platí nový zákon o veřejné dopravě. K němu patří i vyhláška, která zatím není platná, ale nařizuje dopravcům mít mezi běžnými autobusy i určitý počet bezbariérových. „Už přibližně víme, jaké požadavky vyhláška obsahuje. Dopravci se začínají připravovat,“ řekl mluvčí společnosti Kordis Květoslav Havlík, která organizuje dopravu na jižní Moravě. Podle něho přesto nemohou lidé očekávat, že jakmile bude vyhláška platit, začnou okamžitě u všech dopravců jezdit bezbariérové autobusy. „Někteří nemají tolik peněz, autobusy budou nakupovat postupně,“ podotkl Havlík. Dodal, že dopravci, kteří se podílejí na integrovaném dopravním systému na jižní Moravě, mají také nařízené používat autobusy s prostorem pro alespoň dva kočárky.

To, na kterých linkách bezbariérové autobusy pojedou, dopravci neovlivní. ,,Rozhodne Kordis a vedení kraje. Budeme se snažit, aby byly bezbariérové spoje rozložené rovnoměrně po celé jižní Moravě,“ řekl Havlík. O tom, zda je autobus bezbariérový, se mají cestující do jednoho až dvou let dozvědět z jízdních řádů. ,,Jakmile bude autobusů dost, bezbariérové spoje v nich označíme,“ slíbil Havlík. Zatím jsou takto spoje vyznačené na lince 301 z Brna do Bystrého.

Jedním z dopravců na jižní Moravě je společnost Vydos. Pořídila bezbariérové autobusy už dříve. ,,Máme nízkopodlažní i se zvedací plošinou. Lidí, kteří je využívají, nepřibylo,“ uvedl zástupce ředitele Igor Čeki.

Zatím na zkoušku

Ve společnosti Sebus, která jezdí na linkách 701 a 702 z Brna do Mokré-Horákova a Pozořic, budou muset nízkopodlažní autobusy nakoupit. „V poslední době už jeden na obou linkách jezdil. Měli jsme jej vypůjčený na zkoušku,“ upozornil jednatel společnosti Sebus Oldřich Sedláček.

V Dopravním podniku města Brna vyčkávají s nákupem autobusů na to, až začne vyhláška platit. Obavy nemají. „Zatím nemůžeme říct, zda máme všechno v pořádku, protože jsme oficiálně vyhlášku ještě nedostali. Přesto se domnívám, že s naplněním předepsaných kvót nebudeme mít problém,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Koncem letošního července bylo přes dvaatřicet procent dopravních prostředků, které brněnský dopravní podnik vlastní, bezbariérových. „Celkově máme sedm set třiašedesát tramvají, trolejbusů a autobusů. Téměř dvě stě padesát z nich je bezbariérových. Navíc se snažíme, aby nová vozidla, která nakupujeme, byla vždy alespoň částečně bezbariérová,“ řekla Pohanová.

ZUZANA POSPÍŠILOVÁ