Oslavy zahájení sezony začínají v infocentru v Panenské ulici, zezadu parkovacího domu Domini. „Odpoledne pokřtíme nového průvodce městem TO JE Brno. V něm deset brněnských osobností představuje místa, která jsou často neznámá i domorodcům, místa, která nepatří mezi hlavní turistické taháky,“ uvedla mluvčí centra Gabriela Peringerová. Stostránkový průvodce pozve třeba na hřbitovy.

Součástí oslav budou i tři mimořádné prohlídky města, které navrhli Brňané. Dnes se stanou na jeden den průvodci městem. Trasy se jmenují Brno Nr. 4, Brněnské morytáty a Strach a hnus v Brně. „Pokud o ně bude zájem, rádi je v létě zopakujeme,“ zmínila Peringerová. Už nyní jsou vyprodané.

Trasu Brněnské morytáty navrhl herec a šermíř Jan Kruba. „Přemýšlel jsem, co by mě samotného zajímalo o Brně. Na prohlídku se pečlivě připravuji, a pro děti jsem přichystal i překvapení,“ zmínil Kruba. Lidem představí historické příběhy o vraždách a různé pověsti.

Dnes začíná turistická sezona i na hradech a zámcích, které přichystaly mnohé novinky. Mezi nimi i Lednice na Břeclavsku. „Lidé ve vstupní hale uvidí zrestaurovaný vzácný lustr,“ zmínila kastelánka zámku Ivana Holásková.

Netradiční trasy- nové prohlídkové trasy Brna navrhli sami Brňané v soutěži, kterou vyhlásilo Turistické informační centrum
∙ přihlášených bylo 13 tras, v anketě lidé zvolili 3 vítězné
∙ trasa Brno Nr. 4 kombinuje procházku a jízdu tramvají linky 4
∙ trasa Brněnské morytáty vede po stopách brněnských mordů a s nimi spojených pověstí
∙ trasa Strach a hnus v Brně – představí, jaká kriminalita byla a je typická pro Brno