A do daleka svítící oranžová barva. Na brněnském Masarykově okruhu se cestáři právě chystají poměřit řidičskou zručnost v soutěži Cestářské rodeo. Nadsazený název? Podle soutěžících příhodný. Zkrotit sypací vůz s radlicí není jen tak.

Silničáře v oranžových blůzách nelze v paddocku přehlédnout. Kdyby měli všichni soutěžit, budou jezdit do noci. V letošním čtvrtém ročníku se ale v pátek dopoledne utká jen dvacítka řidičů. Zbytek bude přihlížet a fandit. Soupeři se zatím svorně baví. Čekání v podzimním chladu překonávají gulášem a horkým čajem.

„Prosím soutěžící, k vozům,“ zazní konečně povel moderátora. „Co to říkal?“ zatváří se zmateně urostlý muž u stolu a dál se věnuje jídlu. Účastníci postupně dostanou startovní čísla a rodeo může začít.První cestář vjíždí na dráhu. Kličkuje, couvá, projíždí barely. „Když vidím, jak někteří diváci stojí blízko, prosil bych tady zdravotníka,“ komentuje moderátor snahu přihlížejících sledovat z těsné blízkosti manévry. Trochu přehání. Trať je ohraničená červenobílou páskou a nikdo se za ni nedobývá.

Závodníci, které jízda teprve čeká, se tváří soustředěně. Není divu. Organizátoři jim měří čas a zároveň kontrolují, jak si poradí s překážkami. Za každé zaváhání připisují jezdcům trestné vteřiny.„U nás nejsou tak těžké překážky, takže líp vynikne rychlost. Tady zase technika jízdy a zručnost řidiče,“ hodnotí soutěž Emanuel Pelica. Doprovází slovenského mistra, který na trať vzápětí vyjede také.

Pravý test až v zimě

Řidiči si ovšem na složitost trati nestěžují. „Jde hlavně o zábavu. Ukáže se, kdo to se strojem umí a kdo ne. Tady ti kluci jsou šikovní všichni,“ hodnotí soupeře Alois Toman. Také on při údržbě silnic stráví za volantem většinu roku.

Podle něj vypadá situace v zimě úplně jinak. „Tady je asi nejtěžší slalom. Ale kličkovat v zimě mezi auty je často mnohem horší,“ usmívá se cestář.
Na zasněžené silnici silničářům čas nikdo neměří. Kdežto tady na soutěži ho řeší všichni. „Karle, prosím, pod dvě minuty, ano?“ hecuje moderátor vítěze všech předchozích ročníků. Marně. První jízda se jezdci příliš nepovedla. Alespoň v druhém kole byl nejlepší, letos tedy kralující mistr končí na třetím místě.

Bere to sportovně. „Aspoň byla legrace,“ usmívá se muž. Míří k hloučku známých. „Nejlépe nás stejně otestuje zima,“ prohodí silničář. Ostatní to taky vědí.

MARIE MÁLKOVÁ