„Tato dohoda je významná pro rozvoj polární vědy. Bude spojovat všechny české vědce, kteří v této oblasti bádají už od poloviny devadesátých let“, uvedl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Masarykova univerzita má od roku 2006 na ostrově James Ross v Antarktidě vlastní polární stanici Johanna Gregora Mendla. Na ní teď bude dvacetičlenná expedice s pěti vědci z brněnské univerzity tři měsíce pokračovat ve svých výzkumech. „Odlétáme pětadvacátého prosince a vracet se budeme příští rok v březnu,“ uvedl klimatolog z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Pavel Prošek, který pojede už na desátou expedici.

V týmu budou klimatologové, geologové, geomorfologové, botanici i ornitologové. „Děláme i několikadenní terénní práce, při kterých spíme venku ve stanech a na základnu se vracíme až s nasbíranými daty,“ popsal režim na stanici člen expedice Miloš Barták, který bude zkoumat fyziologii mechů a lišejníků. Ten také dodal, že studium arktického klimatu je důležité i pro středoevropany, protože ovlivňuje počasí nad starým kontinentem.