Křečové žíly patří společně se srdečně-cévní nemocí mezi chronické nemoci, které lidem ničí zdraví. Podle lékařů z regionu lidé na srdeční choroby nejčastěji umírají a žilní onemocnění přehlížejí.

Cévní choroby
-nejvíce úmrtí: srdečně-cévní nemoci
-prevence: zdravý životní styl
-křečové žíly: trpí jimi sedmdesát procent lidí starších čtyřiceti let
-příčina: těhotenství, zánět žilních stěn
Zdroj: Czech Vein Program

Křečové žíly neboli varixy postihují zejména ženy a jsou dědičné. „Pokud partneři trpí varixy a narodí se jim dcera, z devadesáti procent hrozí, že je bude mít také,“ uvedl brněnský lékař Robert Vlachovský.

Přestože nemocné trápí bolesti a otoky nohou, čtvrtina postižených se neléčí. „Varixy musíme léčit hned zpočátku. V pokročilém stadiu vznikají na bércích i vředy. Potíže se nejvíce zhoršují přes den a v letních měsících,“ doplnil Vlachovský.

Mírně závažné varixy odborníci léčí pomocí bandáží, vážnější případy řeší operací. „Dnes pacientům nabízíme i méně invazivní léčbu laserem nebo speciálním lepidlem,“ přiblížil Robert Staffa ze svatoanenské nemocnice.

Staffa Jihomoravany upozorňuje i na srdečně-cévní nemoci. „Umírá na ně více než polovina obyvatel naší republiky. Je to nejčastější příčina úmrtí, které však lze předejít zdravým životním stylem,“ sdělil cévní chirurg.

Nová čekárna na brněnském dolním nádraží.
Čekárna na brněnském dolním nádraží otevře v pondělí. Nabídne i internet

Nejčastěji lidi postihne cévní mozková příhoda nebo infarkt. Srdeční infarkt postihuje Jihomoravany často. Předloni záchranáři vyjížděli ke 1666 případům, což je druhý největší počet v republice.